Brunello di Montalcino - Castello Romitorio

Brunello di Montalcino to gwiazda włoskiego winiarstwa. Od 1980 kiedy apelacja awansowała z DOC do DOCG, jakość win jest skwapliwie kontrolowana, a normy pilnowane i nawet śrubowane (korekta przepisów w 2016 dotycząca między innymi wzrost ekstraktu). Ze względu na potencjał taninowy i kwasowy, winom Brunello sprzyja leżakowanie w dębie (min. 2 lata), ale również czas spędzony w piwnicy u producenta. Te słynne wina z Montalcino mogą być sprzedawane najwcześniej 1 stycznia w piątym roku po zbiorach, a Riserva nawet w szóstym. Wiele win w szóstym roku jest w szczycie formy, albo swój najlepszy czas za sobą, a tymczasem Brunello jest nadal młodym, pełnym, ekstraktywnym i tanicznym winem wymagającym dalszego dojrzewania! We wrześniu nadarzyła się idealna okazji, żeby prześledzić w jaki sposób Brunello dojrzewa, ale także uchwycić różnice pomiędzy rocznikami. Pionowa degustacja Castello Romitorio Brunello w rocznikach 2010-2004 i Riservy 2006 oraz 2004 odbyła się dzięki uprzejmości firmy Wine&you.

fot. Julian Redondo Bueno

Castello Romitorio 2010

Kolor jasno-rubinowy z ceglastymi refleksami. Nos czysty i  umiarkowanie intensywny. W aromacie soczysta wiśnia, ale też fiołki i akcenty liściaste. Usta wytrawne, pełne. Tanina ściągająca i ostra. Wiśniowa kwasowość próbuje balansować taninę, ale oba składowe są jeszcze niedojrzałe. W finiszu akcent ziemistości. Mimo 6 lat dojrzewania (26 mies beczki + butelka) wino jest jeszcze za młode. Nie pomogły 2 godziny napowietrzania. Wino bardzo dobre i z olbrzymim potencjałem.

OCENA: 7,5 (bardzo dobre)

fot. Julian Redondo Bueno

Castello Romitorio 2009

Kolor prawie identyczny jak 2010, ale z lekko ciemniejszym "rdzeniem". Nos czysty i średnio-intensywny. Mniej wiśniowy, bardzie truskawkowy, z zadziorną ziemistością. Można doszukać się akcentów czarnego pieprzu. Wino wytrawne, z wysoką taniną i dobrze zaznaczoną kwasowością. Tanina już bardzie wygładzona, nawet delikatnie słodka i soczysta. Można doszukać się słodkiej, czarnej wiśni i akcentów herbacianych w finiszu. Odrobinę lepiej zintegrowane niż 2010.

OCENA: 7,6 (bardzo dobre)

fot. Julian Redondo Bueno

Castello Romitorio 2008

Kolor skórki granatu, ukazujący dojrzałość kolorystyczną. W nosie nuty tytoniowe, liście, gorzka czekolada. Po dłuższej chwili zza tych aromatów wyłania się czerwony, suszony owoc - wiśnia i żurawina. Usta są taniczne, ale wygładzone. Nie ma akcentów słodyczy jak w roczniku 2009. Finisz długi i przyprawowy. Moim zdaniem gotowe do picia i znajduje się już w piku.

OCENA: 7,8 (bardzo dobre)

fot. Julian Redondo Bueno

Castello Romitorio 2007

Kolor skórki granatu z ceglastym rantem. Nos umiarkowanie intensywny, czysty i rozwinięty z aromatami suszonych liści, suszonej dzikiej róży, skórki pomarańczowej, anyżu. Po chwili też suszone polne kwiaty. W ustach kompleksowe, z nieco łagodniejszą taniną i zintegrowaną kwasowością. Owoc jest nad wyraz soczysty i świeży, a finisz długi i rozgrzewający. W kolorze i aromacie można stwierdzić, że to dojrzałe wino, jednak usta są nadal młode i witalne. Świetny rocznik - świetne wino. Jeszcze ze sporym potencjałem.

OCENA: 8,2 (wyśmienite)

fot. Julian Redondo Bueno

Castello Romitorio 2006

Kolor zbliżony do tego z rocznika 2008, czyli skórka granatu. W aromacie delikatnie lotna kwasowość, a po chwili minimalne utlenienie. Osobiście mi to nie przeszkadza. Wino ma 10 lat. Można doszukać się jeszcze zielonych laskowych orzechów, suszonych ziół, pieprzu i akcentów drzewnych. Usta ostre, z zaznaczoną taniną i ziołowym finiszem. Kwasowość jest wyższa. Przy braku owocowości, wino zdaje się być trudniejsze, ale wciąż bardzo dobre. Wino w piku.

OCENA: 7,5 (bardzo dobre)

fot. Julian Redondo Bueno

Castello Romitorio 2005

Kolor skórki granatu. Nos umiarkowanie intensywny, dojrzały. Są tu aromaty rustykalne, jak wiejskie obejście, jest suszona śródziemnomorska roślinność, ale też świeże zioła i kwiaty. Po chwili pojawiły się akcenty kakao i skóry. W ustach całkiem ułożona tanina i zarysowana, chociaż niższa kwasowość niż w młodszych rocznikach. Odnajdziemy tu świeżą i suszoną wiśnię oraz żurawinę, a także gorzką czekoladę. Ciała jak zwykle sporo, a finisz długi i majestatyczny. Jeszcze przed pikiem.

OCENA: 7,9 (bardzo dobre)

fot. Julian Redondo Bueno

Castello Romitorio 2004

Kolor... i tu niespodzianka. Żywszy, świeższy, umiarkowanie rubinowy. Ceglastej obwódki brak! Nos słodko-kwaśny, jak przejrzała wiśnia, odnajdziemy też świeżo garbowaną skórę i mokre liście. Usta kompleksowe, eleganckie, ze świetnie zbalansowanymi taniną i kwasowością. Dużo ciała, obfitość doznań, balsamiczna budowa i przewijające się smaki wiśni i ziół. Wino 12-letnie, z nadzwyczaj udanego rocznika, zachowuje się młodziej niż rocznik 2008. Łączy w sobie dojrzałość z młodością i to chyba jest największy atut tego wina. Z potencjałem!

OCENA: 8,4 (wyśmienite)

fot. Julian Redondo Bueno

Castello Romitorio Riserva 2006

Kolor skórki granatu, ale bardziej nasycony niż w winach "podstawowych". Nos również intensywniejszy, z nutami warzyw korzeniowych (z ziemią), suszonych wiśni i słodkiego tytoniu. W ustach czuć kontakt z beczką (36 miesięcy). Jest szorstko, tanicznie i bogato. Mimo 10 lat, tanina i kwasowość są wysokie i nie ułożone. W smaku można doszukać się ziół, drewna i skórzanego paska. Owocu niewiele, nieśmiała wiśnia nie może wyjść zza podwójnej gardy tanin. Wino zdecydowanie za młode.

OCENA: 7,7 (bardzo dobre)

fot. Julian Redondo Bueno

Castello Romitorio Riserva 2004

Znowu 2004, tym razem w Riservie. Kolor umiarkowanie intensywny, rubinowy. Brak ceglastej obwódki. W aromacie jest to kwintesencja apelacji. Wszystkiego jest po trochu i w odpowiednich proporcjach. Są świeże i suszone owoce (wiśnia, truskawka i żurawina), jest skóra, są suszone zioła, trochę ziemistości, akcenty anyżu, kakao, mięty... Można wąchać bez końca! Usta kompleksowe, mięsiste i mimo wysokiego poziomu taniny i kwasowości, są one harmonijne i nie atakują podniebienia. Czysty jedwab z czekoladowo-herbacianym finiszem. Wino rewelacyjne już dziś, ale również z ogromnym potencjałem, nawet jeszcze 15-20 lat.

OCENA: 8,8 (wyśmienite)

PODSUMOWANIE:

Każde Brunello to 100% Sangiovese, każde wytwarzane jest według norm apelacyjnych, ale każdy producent wytwarza wina na innym siedlisku (różnice glebowe i mikroklimatyczne), a także stosuje różne metody winifikacyjne (długość leżakowania w beczce). To powoduje, że każde Brunello będzie do siebie stylistycznie podobne, ale też można zaobserwować różnice. Przykładowo u Castello Romitorio mało jest nut skórzanych, a więcej ziołowych.

Rocznik rocznikowi nie równy. Na przykładzie powyższych win można zaobserwować, że 2004 był rocznikiem wybitnym, a 2007 bardzo dobrym. Rok 2010 był również świetny, ale wino jest jeszcze za młode.

Wszystkie wina znajdują się w regularnej sprzedaży Wine&You, w cenie detalicznej 159,00 za Brunello i 360,00 za Brunello Riserva.

MACIEJ SOKOŁOWSKI

 x 

Twój koszyk jest pusty