Greckie wina warte uwagi

Niedawno organizowałem warsztaty dotyczące win greckich. Uczestnicy mogli przekrojowo spróbować dwunastu i przekonać się o ich wysokiej jakości oraz sporej różnorodności. Kilka win uzyskało oceny powyżej 7, czyli oceniłem je na bardzo dobre. Tak się złożyło, że mogłem w krótkim odstępie czasu przyjrzeć się kolejnym sześciu greckim winom, a najlepsze w niniejszym artykule opisuję.

KTIMA GEROVASSILIOU VIN BLANC 2015 PGI EPANOMI
Vin Blanc to podstawowa etykieta od tego słynnego producenta. Wytworzone jest z dwóch autochtonicznych odmian - Malagousii i Assyrtiko. W aromacie młode i odświeżające. Początkowo dominują eteryczne akcenty świeżo otartej skórki pomarańczowej i cytrynowej, ale po chwili pojawiają się kwiaty pomarańczy oraz skalna mineralność. Usta wytrawe, z dobrze zaznaczoną, rześką kwasowością. Wino posiada surowy charakter, podkreślony słoną mineralnością i akcentami skórki zielonego jabłka. Orzeźwienie potęgowane jest miętowymi niuansami na finiszu. Dla osób początkujących wino może okazać się wymagające, ale ci co zdążyli pokochać kwasowość i mineralność (np. w Rieslingach) będą bardzo zadowoleni!

OCENA: 7,3
CENA: 79,00
IMPORT: winagreckie.pl


KTIMA GEROVASSILIOU CHARDONNAY 2016 PGI EPANOMI
Chardonnay w iście burgundzkim wydaniu! Fermentowany w beczkach z dębu francuskiego, a następnie dojrzewający kilka miesięcy na osadzie. Nos młody, nawet bardzo młody, chociaż ukazujący już kontakt z dębem i osadem. W aromacie ciastka maślane, herbatniki i drożdżówka (jeszcze w fazie wypieku). Są też dojrzałe cytrusy, jak pomelo, ale też jabłkowa skórka. Można doszukać się akcentów mineralnych. Usta wytrawne, z zaznaczoną i dobrze wkomponowaną kwasowością. Wino posiada kremową, tłustą strukturę z nutami masła i mleczka kokosowego, a także akcenty dojrzałych białych owoców, jak białe śliwki (renklody), mirabelki i pomelo. Finisz długi i nawet delikatnie pikantny. Wino bardzo młode, ze sporym potencjałem leżakowania. Z wiekiem nabieże ogłady i kompleksowości.

OCENA: 7,6
CENA: 120,00
IMPORT: winagreckie.pl


KTIMA BIBLIA CHORA ROSE 2016 PGI PANGEON
Wiele osób do win różowych podchodzi ze sporym dystansem. Przy tym jednak należy się zatrzymać i porozkoszować. W aromacie niby kolejne, zwykłe, różowe wino. Fakt, jest sporo dojrzałych, czerwonych owoców, jak truskawki i maliny, jest też drożdżówka z owocami oraz owoc granatu. To jednak usta robią różnicę. Jest wytrawne, z wyraźną jak brzytwa kwasowością. W smaku pojawia się świeża żurawina, borówka i leśna malina - słowem weszliśmy do lasu po owoce. Odnajdziemy też mineralność, która ciekawie się zazębia z kwasowością i przyjemnym zielonym finiszem. Wino różowe dla zaawansowanych.

OCENA: 7,0
CENA: 79,00
IMPORT: winagreckie.pl


MEGA SPILEO CUVEE III 2014
Mega Spileo jest mega :) a przynajmniej będzie dla wszystkich fanów Primitivo i nowo-światowych Cabernetów. Wino tworzą Cabernet Sauvignon, Agiorgitiko i Mavrodaphne, a charakteru dodaje nową beczka (16 miesięcy). W aromacie praliny rumowe, czekolada, likier owocowy, cassis i powidła ze śliwek oraz wiśniowa konfitura. Usta delikatnie wytrawne, z wyraźnym cukrem resztkowym na granicy półwytrawności i do tego sporo słodkawych walorów odbeczkowych. Odnajdziemy wiśniową konfiturę, toffi, czekoladę, palony karmel, ale pomimo tych słodkich wrażeń wino jest soczyste, z przyjemną, umiarkowaną kwasowością i odpowiednio zarysowaną taniną. Jest soczysta świeża wiśnia i przyjemny finisz. Wino dobrze się pije - jest dobrze zbudowane, ale jednocześnie niezobowiązujące. Znajdzie wielu odbiorców w Polsce, tym bardziej, że cena całkiem przystępna.

OCENA: 7,0
CENA: 69,00
IMPORT: winagreckie.pl

Dystrybutorem jest firma Euro Foods Gastro, dostarczająca wina do restauracji i sklepów. Ceny podane w artykule są orientacyjnymi cenami brutto w sprzedaży sklepowej.

MACIEJ SOKOŁOWSKI

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

 x 

Twój koszyk jest pusty