Manz Dona Fatima Jampal 2013

Jeszcze niedawno miałem okazję degustować 23 osobliwych win podczas warsztatów, a kilka dni później taka gratka - szczep Jampal. Bardzo mało znana odmiana uprawiana na piaszczystych glebach niedaleko Lizbony , która niemalże wyginęła. Owszem, uprawia się ją dziś, stosuje do blendów, ale jest jedno, jedno jedyne wino na całym świecie, które wytworzono z tego szczepu w 100% (tak przynajmniej podaje producent i importer). Wine searcher wzmiankuje, że producent Andre Manz jako pierwszy podjął się "ratowania" szczepu i wytworzył jednoszczepowe jakościowe wino.

Jampal niemal wyginął przez swoją wielką zaletę - naturalnie niską wydajność. W drugiej połowie XX wieku obsadzano winnice bardziej plennymi odmianami. Przy obecnej modzie na slow food, na regionalizm, może się okazać że o Jampalu jeszcze nie raz usłyszymy, ponieważ drzemie w nim spory potencjał...

Manz Dona Fatima Jampal 2013

OKO: Wino jest białe, świetliste, młode z delikatnymi złotymi refleksami. Brak osadów i perlistości

NOS: Czysty, umiarkowanie intensywny. Aromat pestkowych owoców, głównie brzoskwiń, podkreślony przez niuansy woskowe, maślane i winogronowe.

USTA: Wino jest wytrawne, ze świeżą i dobrze zarysowaną kwasowością. Alkohol umiarkowany (13%), dobrze wkomponowany. Sporo ciała i długi jak na białe wino finisz. Sześć miesięcy w beczkach i battonage odgrywają sporą rolę w charakterze wina. Można doszukać się delikatnej słonej nuty i subtelny niuans skórki białych winogron.

KONKLUZJA: W pierwszym kontakcie wino nie zachwyca. Nie należy jednak podchodzić do niego jak do młodych, portugalskich win. Zbyt zimne straci wiele ze swojego charakteru. Polecam podawać w 12, nawet 14 stopniach po wcześniejszej dekantacji. Nie dekantowałem, ale najwięcej przyjemności wino sprawiło mi po 10 godzinach w otwartej butelce. Polecam serwować w kieliszkach do białych burgundów. Wino już teraz jest bardzo dobre, ale może się jeszcze przyjemnie rozwinąć przez najbliższe kilka lat. Sprawi się świetnie z vitello tonnato i pieczonym indykiem.

OCENA: 7,1 (bardzo dobre) - dostępne w Wineland, cena: 75,00 zł

MACIEJ SOKOŁOWSKI

 x 

Twój koszyk jest pusty