Dojrzałe wino - jak je poznać?
Utarte stwierdzenie, że wino im starsze tym lepsze, jest w Polsce tak głęboko zakorzenione, że pojawia się w przysłowiach, piosenkach, a obecnie również w memach. Niegdyś rzecz mogła dotyczyć słodkich tokajów aszu, które leżakowały dziesiątki lat nabierając jakości. Jeśli tak - to w pełni można się zgodzić - Tokaje 6 puttonowe od najlepszych producentów bez trudu wytrzymają 50 lat a nawet dłużej. Tokaj jest tu jednak wyjątkiem, ponieważ żywot wina jest zazwyczaj o wiele krótszy.
170-letni Szampan odnaleziony na dnie Bałtyku
Zdecydowanie preferuję stwierdzenie, że wino jest jak człowiek - najpierw jest młody, by w określonym momencie dojrzeć i powoli się zestarzeć. Niektórzy ludzie ze względu na doświadczenia szybciej dojrzewają, a inni nigdy. Jedni dożywają sędziwej starości, inni zaś umierają młodo. Nigdy jednak nie żyją wiecznie.
Wino półwytrawne czy wytrawne?
Półwytrawne wina to wciąż pierwsza potrzeba u sporej części polskich konsumentów. Słodkie, niegdyś bardzo modne, dziś są w odwrocie. Wytrawne, mimo, że zdominowały sklepowe półki, jeszcze nie do każdego przemawiają. Nadal jest popyt na odrobinę słodyczy. Skąd bierze się ta obawa przed wytrawnością win? Powody są dwa - kwasowość i tanina. Ale czy faktycznie wszystkie wytrawne wina są właśnie takie?
Strona 1 z 4