Winnica Zielona - wielkopolskie wino jest dobre!

Tuż przed otwarciem Wielkopolskiego Szlaku Winnic, miałem okazję spróbować debiutanckich win z Winnicy Zielonej (która jest jedną z winnic szlaku). Winnica Zielona to nowy projekt, który wystartował w 2020 roku w miejscowości Góra, niedaleko Sierakowa w zachodniej Wielkopolsce. Hektar krzewów malowniczo rozpościera się na brzegu Jeziora Jaroszewskiego. Winnicę prowadzą Monika i Włodzimierz Mieczkowscy, którzy zdecydowali się w tym roku na komercyjną sprzedaż swoich win z rocznika 2022. Z ośmiu, które spróbowałem, cztery zdecydowanie warto pochwalić.

Renesans Sekta

Sekt to ogólna nazwa dla win musujących wytwarzanych w Niemczech i Austrii. Sama nazwa wyewoluowała prawdopodobnie ze złego zrozumienia słowa "sack" jak mówiono od XVI wieku na sherry. W 1825 aktorowi Ludwigowi Devrientowi podano w Berlinie wino musujące gdy zamawiał kieliszek wina z Jerez. Rok później, w 1826 w Esslingen (Wurtembergia) powstał pierwszy Sekt, a od 1890 nazwa upowszechniła się na cały kraj.

Pierwszy Sekt został wytworzony przez winiarnię Kessler. Georg Kessler był współpracownikiem Nicole Barbe Clicquot-Ponsardin, która zainwestowała w wytwarzanie win w okolicach Stuttgartu. W 1826 Kessler odszedł z firmy i rozpoczął wytwarzanie win musujących na własną rękę.

 x 

Twój koszyk jest pusty