Wina piemonckie - część I (wina białe)
Mimo, że w Piemoncie dominują odmiany czerwone i to one wprowadziły winiarstwo regionu na salony, warto zwrócić uwagę na szereg interesujących białych win, wytwarzanych z endemicznych odmian. Wśród nich prym wiodą Cortese i Arneis, jednak równie ciekawe są rzadziej sadzone Timorasso, Erbaluce czy miejscowa odmiana Vermentino - Favorita.
Poniższy artykuł jest pierwszą częścią relacji dotyczącej panelu degustacyjnego win piemonckich.
PIO CESARE GAVI DOCG 2014
Młode wino z odmiany Cortese, która najlepsze swoje efekty daje właśnie w DOCG Gavi. Włosi zwykli byli nazywać Gavi piemonckim Chablis i coś jest na rzeczy, szczególnie porównując wysoką kwasowość i zaznaczoną mineralność Cortese. W aromacie faktycznie można odnotować mokre kamienie, cytryny i skórkę limonki - jest świeżo i witalnie. Usta są zwiewne, konsekwentne z aromatem, kwasowo-goryczkowe przypominając limonkę. Jest tu też jednak nuta metaliczna, która niekoniecznie wszystkim będzie się podobać. Mimo podobieństw charakteru, w tej cenie wybrałbym Chablis.
OCENA: 5,8 (dobre)
CENA: 86,70
IMPORT: NOMA Wina Włoskie
PASQUALE PELISSERO EMANUELLA
Emanuella to wino wyłącznie z odmiany Favorita, znanej w innych włoskich regionach jako Vermentino czy Pigato (Liguria). Mimo, że nie jest odmianą typowo endemiczną, od wielu wieków uprawia się ją w Piemoncie i miejscowi traktują Favoritę jako tutejszą. Dodatkowo, jak podaje Jancis Robinson w "Wine Grapes", jednym z przodków jest prawdopodobnie piemoncka odmiana Nascetta. Favorita od Pasquale Pelissero to młode wino, o stonowanych aromatach przypominających brzoskwinie i dojrzałe, czerwone jabłko, ale w tle majaczą akcenty polnych kwiatów. Usta są mniej kwasowe, zrównoważone, o nutach brzoskwiniowych i subtelnie korzennych. Zastanawia delikatnie słodkawy, waniliowy finisz (mimo braku użycia beczki).
OCENA: 6,6 (dobre+)
CENA: 39,00
IMPORT: Moja Italia
Arneis to stary piemoncki szczep, a wzmianki o nim sięgają XV wieku. Tradycyjnie sadzony był razem z Nebbiolo i fakt ten zaważył o potocznej nazwie odminy - "Nebbiolo Bianco". Poza koegzystencją w winnicy i nieraz wspólnej winifikacji, nic tych dwóch szczepów nie łączy. Wspólne obsadzanie działek Nebbiolo i Arneisem miało również na celu ochronę wyżej cenionych gron Nebbiolo przed owocolubnym ptactwem. Arneis daje słodsze owoce i kusił ptactwo, odciągając je od zainteresowania Nebbiolo.
GHIOMO ARNEIS 2015
Większa aromatyczność gron w winnicy, przekłada się również w aromatyczność win. Ghiomo Arneis posiada umiarkowanie intensywny aromat, ale jest on wyraźnie słodkawy. Przywołuje dojrzałą gruszkę i kwiaty. Usta są skoncentrowane i pokazują typową dla odmiany złożoność (alkohol wyższy niż u Cortese i Favority). Wino jest wytrawne, z dobrze zaznaczoną kwasowością, która balansowana jest przez dojrzałość gruszki (nawet akcentami kandyzowanej gruszki). Uwodzi ziołowo-skórkowy finisz.
OCENA: 7,0 (bardzo dobre)
CENA: 69,00
IMPORT: Vini e Affini
CORDERO MONTEZEMOLO ARNEIS 2015
Równie młody Arneis, z wieloma wspólnymi cechami w stosunku do Ghiomo, jednak o nieco innym profilu. W nosie ziołowo-kwiatowe. Są stokrotki, jest rumianek, jest wiosna. Poza kwiecisto-ziołowymi tonami, w tle pojawia się brzoskwinia i soczyste jabłko. Usta są świeże i sprężyste, delikatnie wytrawne. Kwasowość nieco niższa niż u Ghiomo, ale za to pojawia się dodająca świeżości mineralność oraz pikantny finisz. Młode wino, ale z całkiem sporym charakterem (13,5%).
OCENA: 7,0 (bardzo dobre)
CENA: 62,00
IMPORT: Mielżyński
I CARPINI TIMORASSO 2014
Timorasso to kolejny z endemicznych szczepów, ale tym razem dość rzadkim. W 2000 roku uprawiany zaledwie na 20 hektarach. Obecnie jest już mniej zagrożony wyginięciem i piemonccy producenci obsadzają go na 130 hektarach. Timorasso daje najlepsze efekty w Colli Tortonessi DOC i stąd właśnie pochodzi wino od I Carpini. W aromacie wino jest delikatnie utlenione (celowo - wino naturalne), pojawiają się nuty zbitego jabłka, skórki jabłka oraz zielone migdały. Usta są wytrawne, z umiarkowaną kwasowością i dość sporą cielistością. Na pierwszym planie króluje dojrzały żółty owoc, przede wszystkim śliwka - zarówno świeża, jak i nalewkowa. Finisz jest tęgi, delikatnie pikantny, ale jednocześnie odrobinę mineralny.
OCENA: 6,8 (dobre+)
CENA: 59,00
IMPORT: Moja Italia
Wkrótce część druga dotycząca win czerwonych (poza Nebbiolo).
MACIEJ SOKOŁOWSKI