Wina piemonckie - część II (wina czerwone)

We wczorajszym artykule przedstawiłem białe autochtoniczne odmiany Piemontu, więc dziś pora na czerwone. Poza wielkimi winami tworzonymi na bazie Nebbiolo, warto przyjrzeć się bliżej Barberze i Dolcetto, ale również, a może przede wszystkim - Pelaverdze Piccolo, Ruche, Freisie lub Brachetto.

BURLOTTO VERDUNO PELAVERGA 2015
Verduno Pelaverga to szczep cudem ocalony od zapomnienia. W latach 70-tych XX wieku uprawiało go zaledwie dwóch producentów. Nie znaczy to, że nadal nie jest zagrożony. 6 hektarów nasadzeń to wciąż bardzo, bardzo mało. Szczep nosi też nazwę Pelaverga Piccolo i nie jest to równoznaczne z Pelavergą, która jest osobnym szczepem (!). Burlotto wymieniany jest jako najlepszy z zaledwie kilku producentów wytwarzających tą niezwykłą winorośl. Tworzy wino jasno nasycone kolorem, niczym burgundzkie Pinot Noir. W nosie doszukamy się czerwonych owoców, takich jak truskawki i wiśnie, ale jest też przyjemna woń ziół i tartaku. Usta są już mniej pinotowe, pełniejsze i nieco ostre, a nawet alkoholowe na finiszu (pomimo schłodzenia wina do ok. 16 stopni).
OCENA: 6,7 (dobre+)
CENA: 79,00
IMPORT: Vini e Affini

CANTINE SANT'AGATA RUCHE DI CASTAGNOLE MONFERRATO "IL CAVALIERE" 2014
Szczep Ruche jest mało znany... ale, ma swoją apelację DOCG - "Ruche di Castagnole Monferrato", więc wiedzieć o nim powinni wszyscy Ci, którzy zgłębiają wiedzę winiarską ucząc się do egzaminów i konkursów. Główną cechą uprawianego na zaledwie 100 hektarach Ruche, jest aromat płatków róż. Faktycznie, jest to pierwsze wrażenie gdy przystawimy nos do kieliszka. Poza różami, odnajdziemy słodką korzenność, lukrecję, ale też ciemny owoc jak czarną porzeczkę i czarną, leśną jagodę. Usta są wytrawne, soczyste, z umiarkowaną kwasowością i nieszablonową kisielową, poziomkowo-żurawinowo-wiśniową konsystencją. Przy tym eleganckie i świeże. Bardzo dobry zakup w tej cenie.
OCENA: 7,1 (bardzo dobre)
CENA: 55,20
IMPORT: NOMA Wina Włoskie

PASQUALE PELLISSERO FREISA 2014
Freisa to jedna ze starszych piemonckich odmian, blisko spokrewniona z Nebbiolo. Nie dziwi więc podobieństwo charakteru win obu szczepów, zarówno odnośnie koloru, jak i taniny czy kwasowości. Badania dowodzą, że w skórkach winogron Freisa znajduje się bardzo wysoka zawartość antocyjanów. Pasquale Pelissero Freisa to wino w odcieniu jasnego rubinu, z delikatnym ceglastym rantem. W aromacie owocowe, ale te owoce niekoniecznie są świeże, raczej konfiturowa truskawka i podwędzona jasna śliwka. Wędzonka również przejawia się w akcentach mięsnych. Usta są bardziej świeże i kwasowe, z wyraźną nutą wiśni i truskawek. Tanina podkreśla pikantny, pieprzny finisz.
OCENA: 6,8 (dobre+)
CENA: 59,00
IMPORT: Moja Italia

Nie licząc Nebbiolo, dwoma najważniejszymi odmianami Piemontu są Dolcetto i Barbera. Dolcetto daje najlepsze efekty w Albie, a nazwę swą zawdzięcza umiarkowanej, a czasem nawet niskiej kwasowości (dolcetto = małe słodkie). Jakościowi producenci potrafią wyciągnąć z tej odmiany odpowiednią ilość soczystej kwasowości. Dolcetto to odmiana doskonale uzupełniająca szczepową mozaikę regionu. Ze względu na szybkie dojrzewanie, nawet 4 tygodnie przed Nebbiolo, można nim obsadzić mniej nasłonecznione parcele.

G.D.VAJRA DOLCETTO D'ALBA 2014
Dolcetto od Vajry to wino dość złożone. Owoc jest dojrzały i świeży, a prym wiodą śliwki, wiśnie i czarne jagody. Nos jest elegancki i umiarkowanie intensywny. Usta są wytrawne, witalne i chrupkie. Dobrze zaznaczona kwasowość nie jest męcząca, a delikatnie cierpka wiśnia dodaje charakteru. Bardzo przyjemne, codzienne wino.
OCENA: 6,6 (dobre+)
CENA: 65,00
IMPORT: Vini e Affini

ODDERO DOLCETTO D'ALBA 2012
Dolcetto od Oddero jest dojrzalsze od swojego poprzednika i można to odczytać po bardziej kompleksowym aromacie z dodatkiem suszonych ziół. Usta zbalansowane, wytrawne, z delikatną kwasowością i korzennością. Również i tu można doszukać się charakterystycznej dla Dolcetto wiśni z pestką. Struktura mogłaby wskazywać na użycie beczki, chociaż producent na swojej stronie tego nie określił (opisany świeższy rocznik). Wino w piku.
OCENA: 6,9 (dobre+)
CENA: 67,00
IMPORT: Mielżyński

Tak jak Dolcetto daje najlepsze rezultaty w Albie, tak Barbera w Asti. Jest najważniejszym pod względem nasadzeń czerwonym szczepem Piemontu (3. miejsce we Włoszech za Sangiovese i Montepulciano). Znalazłem nawet statystyki mówiące o tym, że aż 60% czerwonych win regionu wytwarzana jest z Barbery.

MARCHESI ALFIERI "ALFIERA" BARBERA D'ASTI SUPERIORE 2012
Alfiera to przykład niezwykle bogatej Barbery. Gęsta, leżakowana 18 miesięcy w nowych francuskich beczkach i alkoholowa (15%). Po delikatnych Ruche i Dolcetto, uderzyła jak "Pudzian". Nie jest to jednak siłacz w stylu Primitivo. Mimo słodkiego, likierowego oraz wędzonego owocu (śliwka, jeżyna, wiśnia), znajdziemy tu sporo typowej dla Barbery korzenności. Aromat wzmocniony jest akcentami wynikającymi z leżakowania w dębie - nutami drzewa cedrowego i czekolady. Usta są bardzo skoncentrowane, gęste, ale dzięki zarysowanej kwasowości - całość pokazuje eleganckie oblicze. Tanina jest umiarkowana, a dzieło wieńczy pikantny finisz.
OCENA: 7,3 (bardzo dobre)
CENA: 146,00
IMPORT: Mielżyński

ICARDI BRACHETTO D'AQUI 2015
Brachetto, to kolejny z endemicznych czerwonych odmian Piemontu. Niegdyś wytwarzano z niego zwyczajne, stałe, wytrawne lub słodkie wina, ale w latach 70-tych XX wieku nastąpiła zasadnicza zmiana. Korzystając z doświadczeń sąsiedniego Moscato d'Asti, rozpoczęto wytwarzanie czerwonych win metodą Asti - win delikatnie musujących, lekko alkoholowych (6%) i naturalnie słodkich. Takie jest też Brachetto od Icardi'ego. Słodkie, z subtelną perlistością, pachnące płatkami róż i dojrzałymi truskawkami, a w ustach spora słodycz przełamana jest soczystą kwasowością.
OCENA: 6,6 (dobre+)
CENA: 59,00
IMPORT: Foodwine

Materiał dotyczący Nebbiolo już wkrótce w osobnym artykule

MACIEJ SOKOŁOWSKI

 x 

Twój koszyk jest pusty