Wątróbka w Tokaju i czereśniach
Jedni je kochają, drudzy nienawidzą, ale od zawsze są wykorzystywane w kuchniach wielu narodów... Podroby, bo o nich mowa, są dostępne niemal w każdym sklepie mięsnym i to w bardzo atrakcyjnej cenie, ale dla części społeczeństwa są niejadalne, ponieważ kojarzą się ze zwierzęcymi wnętrznościami. Postaramy się dziś zachęcić osoby nastawione negatywnie i zainteresować fanów ciekawym sposobem na wątróbkę. Użyliśmy młodej wołowej, ale równie dobrze można ten przepis zastosować do wątróbek gęsich, kaczych, cielęcych i indyczych... no ewentualnie kurzych też, ale najlepiej z drobiu ekologicznego.
Gdy spojrzeliśmy na paragon, za 0,5 kg wątróbki wołowej, 0,5 kg czereśni i cebulę, pomyśleliśmy, że jest to potrawa idealna! Tania, pyszna, a na dodatek niepospolita co dodaje jej efekt "wow". Niecałe 8 zł na porcję dla dwóch osób!
Żeby konsystencja wątróbki złagodniała, moczyliśmy ją w mleku całą noc, a następnie poddusiliśmy na klarowanym maśle z oliwą dodając słodkiego Tokaja Szamorodni. Czerwona młoda i odrobina białej cebuli zostały skarmelizowane w wiśniowym miodzie z Chorwacji, po czym dodaliśmy je do wątróbki. Całość doprawiliśmy szałwią, pieprzem i solą, podlaliśmy raz jeszcze Tokajem i dorzuciliśmy ciemnych czereśni. Chwilę duszenia i potrawa gotowa. Wątróbka duszona w czereśniach może stanowić świetną przystawkę, ale także z dodatkiem kaszy jaglanej - interesujące danie główne.
Zgodnie z zasadą, że wino dobiera się do sosu, najlepszym partnerem dla tej potrawy będzie słodki Tokaji. Prawdę mówiąc, nawet jeśli wątróbka nie byłaby duszona w winie, Tokaji sprawdziłby się równie dobrze. Słodycz wina idealnie wzbogaciła smak wątróbki, a jego przyjemna kwasowość i drapanie podniebienia współgrały z czereśniami, które pomimo duszenia zachowały owocowość i jędrność. Szczególnie polecamy Tokaja do wątróbek gęsich, ale do pozostałych odmian także będzie świetnie pasowało. Konsystencja wątróbki wołowej jest zbita, a smak dość intensywny, więc jeśli nie lubicie win słodkich, możecie spróbować podlać wątróbki winem czerwonym i połączyć potrawę z chilijskim Merlotem lub włoskim Sangiovese.
Jeśli lubicie dania z podrobów - zajrzyjcie TUTAJ.
Przygotowanie potrawy: Iga Kramarz
Tekst, zdjęcia i dobór wina: Maciej Sokołowski