Ave Cesar - Domaine Felix & Fils 2012

Legenda głosi, że szczep o nazwie Cesar został w czasach antycznych przywieziony na tereny dzisiejszej Burgundii przez rzymskie legiony - stąd nazwa odmiany. Jeśli tak miałoby być, Cesar byłby jednym ze starszych, jeśli nie najstarszym, wciąż uprawianym szczepem we Francji. Romantyczna legenda prysła gdy za historię wzięli się badacze DNA...

Okazało się, że Cesar to naturalna krzyżówka Pinot Noir i Arganta. Jako że pod nazwą Romer występuje także w Pfalz, prawdopodobnie występował kiedyś właśnie pomiędzy Burgundią a Nadrenią. Dziś Cesar jest zagrożony wyginięciem. W departamencie Yonne w północnej Burgundii gdzie uprawia się go raptem na 10 hektarach, jest dodatkiem do podstawowych Pinotów by nadać im więcej koloru i odrobinę taniny. Najważniejszą apelacją dla Cesara jest Irancy (o co często pytają na testach wiedzy i konkursach sommelierskich). Jednoszczepowe wina z tej odmiany są jednak jak białe kruki.

Pierwszy raz w życiu miałem okazję pić wino w 100% z odmiany Cesar - Domaine Felix & Fils Ave 2012 (AOP Coteaux Bourguignons). Jego kolor jest dokładnie pomiędzy średnio-rubinowym, a średnio-purpurowym. Nos umiarkowanie intensywny, początkowo bardzo owocowy - gotowane czerwone porzeczki i maliny, dojrzała wiśnia i czereśnia. Po chwili, gdy pooddychało, aromat zrobił się słodszy, pojawiły się korzenne przyprawy i akcenty dymne - kadzidło, sandałowiec. Doszukałem się również chipsów buraczanych. Usta są wytrawne, świeże i soczyste, o lekkiej strukturze (12% alkoholu). Kwasowość umiarkowana, niższa niż w Pinotach i subtelnie zaakcentowana tanina dobrze ze sobą współgrały. W smaku czerwone owoce - ciemna wiśnia, truskawki i skórka ciemnego winogrona. Finisz delikatnie pikantny.

Bardzo sympatyczne wino, niezwykle pijalne. Żałowałem, że butelka ma zawartość tylko 0,75L ;) Poza przyjemnością, ogromna wartość edukacyjna. Wino warto ciut schłodzić (do 16 stopni) i podać w kieliszkach do Burgunda (bez dekantacji). Rocznik 2012 ma przed sobą jeszcze kilka lat życia (do 2022).

OCENA: 6,9 (dobre+)
CENA: 86,00
IMPORT: Wine & You

MACIEJ SOKOŁOWSKI

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

 x 

Twój koszyk jest pusty