Winnica Zielona - wielkopolskie wino jest dobre!

Tuż przed otwarciem Wielkopolskiego Szlaku Winnic, miałem okazję spróbować debiutanckich win z Winnicy Zielonej (która jest jedną z winnic szlaku). Winnica Zielona to nowy projekt, który wystartował w 2020 roku w miejscowości Góra, niedaleko Sierakowa w zachodniej Wielkopolsce. Hektar krzewów malowniczo rozpościera się na brzegu Jeziora Jaroszewskiego. Winnicę prowadzą Monika i Włodzimierz Mieczkowscy, którzy zdecydowali się w tym roku na komercyjną sprzedaż swoich win z rocznika 2022. Z ośmiu, które spróbowałem, cztery zdecydowanie warto pochwalić.

Włodzimierz Mieczkowski, fot. Nikodem Kokoszanek

Jelonek 2022 - Riesling
Moim zdaniem to najlepsze stałe i wytrawne wino Państwa Mieczkowskich. W aromacie znajduję słodkie jabłko, rumianek z miodem i polne kwiaty oraz eteryczność otartej skórki z cytryny. Usta zaskakujące esencjonalne, nawet lekko lepkie. Udało się to osiągnąć dzięki późnemu zbiorowi (koniec października) i cukrowi resztkowemu, który jednocześnie świetnie zbalansował kwasowość. W smaku można doszukać się mandarynki, gorzkiej pomarańczy oraz jabłka ze skórką. Jak na debiutanckie wino - duże brawa!

 

Pinotica 2022 - Pinot Noir
Nice try! Wiadomo, że dwuletnia winorośl nie obrodzi w super esencjonalny owoc, ale mimo to ten Pinot się całkiem broni. W nosie dużo czerwonego owocu - truskawki, maliny, czerwonej śliwki. Jest on przetworzony, ze względu na użytą beczkę (nową!). Wszystko okraszone delikatną ziołowością i korzennością. Usta niestety nie są jeszcze zrównoważone. Co prawda kwasowość przyjemna, ale owoc jest stłamszony przez beczkę. Ten rocznik, nawet jak dojrzeje, raczej spod tego uścicku się nie wydobędzie, chociaż zamysł na to wino jest ciekawy. Będę obserwował kolejne roczniki, bo to może być wiodący Pinot w Wielkopolsce. Poza tym, wyraźnie widać inspirację niemieckim Spatburgunderem.

 

Orange Cuvee 2022 - Johanniter, Muscaris, Souvignier Gris, Riesling
Cóż za wspaniały nos! Mógłbym wąchać i wąchać - miód akacjowy, kandyzowany imbir i mandarynki, marynowana dynia, karmelizowana marchewka... czego tu nie ma?! Wino 30 dni macerowało na skórkach i czuć to w taninie, która buduje konkretną ramę. Kwasowości również nie brakuje. W smaku herbata z pigwą, gorzka pomarańcza. Jedyny minus to brak treści. Ale to jak przy Pinocie - treść przyjdzie z wiekiem krzewów i ekstraktem gron.

 

Słodki listopad 2022 - Muscaris
100% Muscaris, 100% Botrytis. Takie polskie "Beerenauslese" zbierane w listopadzie. W nosie gałka muszkatołowa, kandyzowany imbir, galaretka pomarańczowa i rodzynki sułtańskie. Usta gęste i oleiste od słodyczy (110g cukru resztkowego). W smaku skojarzenia z nalewką z pigwy, dżemem morelowym, brzoskwinią z puszki (wraz z nektarem). Podoba mi się delikatnie pikantny imbirowy finisz, a najbardziej piękny balans kwasowości z cukrem (8,5g kwasu).

W poniższym winie wskazuję, jak "Słodki Listopad" wspaniale pasuje do Rogala Świętomarcińskiego!

Monika i Włodzimierz Mieczkowscy to młodzi, ambitni winiarze, co prawda z niewielkim doświadczeniem, ale za to z dużą chęcią do nauki. Wiele razy uczestniczyli w moich warsztatach w Tasting Roomie (głównie o tematyce pinotowej), chętnie wymieniają poglądy z innymi winiarzami oraz nie boją się eksperymentować. Wina z rocznika 2022 wypadły więcej niż obiecująco. Warto spróbować i śledzić poczynania Winnicy Zielonej (oraz odwiedzić na szlaku wielkopolskich winnic).

 x 

Twój koszyk jest pusty