Jacob's Creek Double Barrel - wina kończone w beczkach po whisky/whiskey
Używanie beczek po winie do produkcji whisky jest już na porządku dziennym. Stosuje się beczki po Sauternes, Sherry, Porto czy Madeirze. Dzięki temu whisky czerpie aromaty słodkich win, które w tych beczkach leżakowały. Pomysł został zapożyczony również przez piwowarów, którzy rozpoczęli eksperymenty z leżakowaniem piwa w beczkach po winie. Dotychczas nie próbowałem jednak win wytwarzanych z udziałem beczek po innych alkoholach. Do wczoraj. Miałem okazję degustować dwóch australijskich win Jacob's Creek, kończonych w beczkach po whisky/whiskey, które już w maju powinny ukazać się w sprzedaży.
JACOB'S CREEK CABERNET SAUVIGNON DOUBLE BARREL (2nd VINTAGE)
Na etykiecie brak rocznika, chociaż według strony internetowej producenta "2nd vintage" to 2013 rok. Cabernet po fermentacji leżakował od 12 do 18 miesięcy w nowych i używanych beczkach z dębu francuskiego, a po tym okresie, po kontrolnej degustacji, najlepsze beczki zostały przeznaczone do "blendu". Następnie wino zostało przelane do beczek z dębu amerykańskiego, użytych wcześniej do produkcji irlandzkiej whiskey. Beczki po whiskey były suszone, a nie sezonowane, a ich klepki są węższe niż w beczkach na wino. Dzięki temu wino w takiej beczce ma większy dostęp powietrza i dojrzewa szybciej. Cabernet Sauvignon Double Barrel jest dymne w aromacie, skórzano-piżmowe, z akcentami wędzonki. Owoc jest przytłumiony, chociaż w tle można doszukać się likierowej porzeczki. Usta są strukturalne, z wypolerowaną, słodką taniną i delikatną kwasowością (według danych 6,4 g/l, ale jest ona wygładzona beczką). Odnajdziemy słodki, nalewkowy owoc, cassis i marcepanowy finisz z niuansami mięty.
OCENA: 6,3 (dobre+)
CENA: 50,00 - 60,00 w zależności od miejsca (cena sugerowana przez importera)
IMPORT: Pernod Ricard - wina dostępne będą od maja w sklepach specjalistycznych
JACOB'S CREEK SHIRAZ DOUBLE BARREL (4th VINTAGE)
Tą samą technikę co przy Cabernet Sauvignon zastosowano dla Syrah. Z tą różnicą, że beczki w których kończono dojrzewanie pochodziły z dębu amerykańskiego, użytego przy szkockiej whisky. Shiraz Double Barrel w aromacie jest bardziej owocowy niż Cabernet. Odnajdziemy smażone powidła z wiśni i śliwek, likier i słodkie owoce w czekoladzie. Usta pełne, strukturalne (14,9% alk), również z likierowym sznytem, a doszukamy się głównie suszonej śliwki. Tanina i kwasowość wygładzone, a na pierwszym planie słodki owoc (wiśnia i śliwka). Uroku nieco dodaje pikantno-ziołowy finisz.
OCENA: 6,6 (dobre+)
CENA: 50,00 - 60,00 w zależności od miejsca (cena sugerowana przez importera)
IMPORT: Pernod Ricard - wina dostępne będą od maja w sklepach specjalistycznych
KONKLUZJA:
Zastosowanie beczek po whisky/whiskey przy produkcji wina to z pewnością nowinka. Spełnia ono założony cel - zwiększenia palety aromatów i wygładzenia taniny. Należy jednak pamiętać, żeby wpływ beczki nie zabił całkowicie charakteru szczepu. Przy Shirazie sztuka ta udała się lepiej - owocowości i soczystości jest więcej. Wino z pewnością spodoba się osobom szukającym wyraźnych smaków przy niewysokiej taninie i kwasowości. Jest też szansa, że część fanów whisky zainteresuje się winami.
MACIEJ SOKOŁOWSKI