Południowe Włochy - wina białe

Południowe Włochy kojarzą się z wysokimi temperaturami i pełnym słońcem. Wydawałoby się, że w takim klimacie białe wina są tęgie, alkoholowe i brakuje im kwasowości. Bardzo się pomyli ten kto tak myśli. Wielu producentów wytwarza w południowej części Italii wina lekkie i zwiewne, takie by gasiły pragnienie i jednocześnie komponowały się z miejscową kuchnią pełną owoców morza i warzyw.

Tamtejsze wina to też spora różnorodność spowodowana szczepami, mikroklimatami, ukształtowaniem terenu, a także specyfiką gleby. Na tą ostatnią bardzo wpływają wulkany, zarówno te aktywne w przeszłości (Wezuwiusz i inne), jak i obecnie (Etna). Dzięki wulkanom właśnie w glebie znajdziemy popiół, bazalt (zastygła magma) i tuf, a w winie mineralność.

Poniżej znajdziecie zestawienie dziewięciu białych win degustowanych podczas moich warsztatów na początku czerwca.

I Pastini Verdeca Spumante Brut N/V

Lekkie wino musujące, wytwarzane metodą Charmata (jak Prosecco) w Puglii z miejscowej odmiany Verdeca. Szczep ten występuje tylko w Puglii, a pochodzi prawdopodobnie z Grecji (jak wiele szczepów w południowych Włoszech). Wieść gminna niesie, że Verdeca kiedyś używana była do wytwarzania Vermuthów. Wino jest świeże, o delikatnej perlistości. W aromacie zioła, jabłka i trawa. Usta są skórkowe (skórka winogrona i jabłka), z umiarkowaną kwasowością i subtelnym musowaniem. Finisz zwiewny i odświeżający.

Ocena: 6,1 (dobre+)
Cena: 59,00
Import: Moja Italia

Botromagno Verdeca Di Gravina Spumante Secca N/V

Kolejne wino musujące z odmiany Verdeca z Puglii. Również wytwarzane jak Prosecco. Również świeże i ożywcze. W aromacie jabłko, nektarynka, skórka jabłka, kwiaty. A w ustach delikatna wytrawność z wyczuwalnym cukrem, kremowe, z lekką goryczką skórkową. Podobne do poprzedniego, ale jakby delikatnie ostrzejsze.

Ocena: 5,8 (dobre)
Cena: aktualnie niedostępne
Import: Winkolekcja

I Pastini Rampone Minutolo 2014

Szczep Minutolo, a dokładniej Fiano Minutolo, jeszcze do dziś jest mylony z bardziej znanym Fiano. Minutolo to endemiczny szczep z Puglii, występujący zaledwie na ok. 15 ha. Jest unikalny i bardzo interesujący. Wina wytwarzane z Minutolo są zaskakujące w aromatach a przy tym fantastycznie orzeźwiają. I Pastini Minutolo to wino o jasnosłomkowym kolorze, młode, o intensywnym aromacie z silnym wpływem korzenności (imbir), z akcentami melisy i brzoskwiń. W ustach rozłożyste, sprężyste, z dobrze zaznaczoną kwasowością. Można doszukać się skórkowych akcentów, głównie jabłkowych.

Ocena: 6,6 (dobre+)
Cena: 69,00
Import: Moja Italia

A Mano 2015

Kolejne orzeźwiające wino z Puglii, tym razem z 60% Minutolo, w blendzie znalazły się popularne na południu Włoch Greco i Falanghina. Część winogron została zebrana nieco później osiągając większą koncentrację cukru. Metoda iście z niemieckich kabinett trocken ;) Wino jest umiarkowanie intensywne, kwiatowe, delikatnie śmietanowe, z akcentami wiciokrzewu. W ustach dobrze zaakcentowana kwasowość, cielistość. Można doszukać się nut brzoskwiń i dojrzałych, słodkich jabłek oraz dojrzałego kiwi.

Ocena: 6,9 (dobre+) - najlepszy stosunek cena/jakość
Cena: 39,90
Import: Noma

Castellucci Miano Cataratto 2015

Wino sycylijskie wytwarzane z najczęściej spotykanego szczepu na Sycylii (tendencja spadkowa) i jednego z ważniejszych we Włoszech wśród odmian białych. Wino jest jasnosłomkowe, czyste. W aromacie umiarkowanie intensywne, orzeźwiające i nieskazitelnie owocowe. Znajdziemy tu brzoskwinię, nektarynkę i inne owoce egzotyczne. W ustach jest świeże, umiarkowanie kwasowe, zwiewne, potoczyste, miękkie z delikatnie pikantnym finiszem. Brzoskwinia i nektarynka są konsekwentne. Bardzo "easy drinking".

Ocena: 6,5 (dobre+)
Cena: 54,50
Import: Mielżyński

Torrevento Matervitae Fiano 2015

Fiano to szczep popularny zarówno w Kampanii, jak i Puglii. Już zanim winogrona przerobi się w wino, są wonne, miodowe i swym zapachem przyciągają pszczoły. Wina również są słodko-aromatyczne i urokliwe. Matervitae urzeka aromatami kwiatowo-miodowymi. Nos jest świeży i dość intensywny. Usta są proste, świeże, z dobrze zarysowaną kwasowością, wyraźnymi akcentami cytrynowymi oraz ciekawymi niuansami łodyżkowymi i zielonej papryki.

Ocena: 6,4 (dobre+)
Cena: 46,00
Import: Vininova

Feudi di San Gregorio Fiano di Avellino 2014

Fiano di Avellino to jedno z zaledwie dwóch denominacji DOCG w południowych Włoszech dla win białych (drugie DOCG - Greco di Tufo poniżej) Oba DOCG leżą w Kampanii. Stylistycznie wino jest podobne do poprzedniego Fiano, ale wszystkiego jest tu więcej. Nos dość intensywny, bardziej skoncentrowany od poprzedniego Fiano. Poza kwiatami i miodem, można doszukać się także cytrusów. Usta są skoncentrowane, pełniejsze, ze świetnym balansem pomiędzy kwasowością a nieśmiałym cukrem resztkowym, pojawiającym się na finiszu. Można doszukać się cytrusów, skórki winogrona i delikatnej mineralności.

Ocena: 7,0 (bardzo dobre)
Cena: 69,90
Import: Vininova

Pietracupa Greco di Tufo 2013

Drugie DOCG w Kampanii i jednocześnie w całych południowych Włoszech dla win białych. Tym razem dla odmiany Greco. Nazwa szczepu jest wyraźnym odniesieniem do starożytnych wpływów greckich i prawdopodobnego pochodzenia. Tufo z apelacji odnosi się do tufowego podłoża charakteryzującego dane siedlisko. Wino jest jeszcze młode, chociaż 3-letnie. Kolor złotawo-zielonkawy. W aromacie intensywna mineralność, skórka zielonego jabłka, żółta śliwka i agrest. Usta sa przejmująco kwasowe, sprężyste i krystaliczne. Dobra struktura, sporo ciała i z długim mineralnym finiszem.

Ocena: 7,2 (bardzo dobre)
Cena: 76,00
Import: Wine & You

Ciro Biondi Outis Etna Bianco 2014

Rzadko spotykane w Polsce wino wytwarzane na stokach aktywnego wulkanu Etna. W jego skład poza Cataratto wchodzą Carricante (według apelacji min. 60%) i Minella, również endemiczne odmiany z Sycylii. Wino jest zaskakujące. W aromacie w pierwszym kontakcie siarka, krzemień i świeżo zgaszona zapałka. Typowo mineralne, wulkaniczne akcenty. Po chwili pojawia się egzotyczny owoc i imbir. W ustach jest soczyste, z dobrze zaakcentowaną kwasowością, smakiem limonki, zielonego jabłka. Urzeknie Was długi mineralny finisz. Wino jest bardzo dobre i zjawiskowe. Warto poznać bliżej.

Ocena: 7,6 (bardzo dobre)
Cena: 165,00
Import: Vini e Affini

Na temat win czerwonych z południa Włoch poczytacie za kilka dni.

MACIEJ SOKOŁOWSKI

 x 

Twój koszyk jest pusty