Winne osobliwości (wina czerwone i wzmacniane) - relacja z warsztatów cz.2.

Niniejszy artykuł to kontynuacja relacji z warsztatów "Winne osobliwości", które zorganizowałem w październiku 2015 w Poznaniu. Zaproszeni goście zostali poproszeni o określenie "osobliwości" win poddanych degustacji. Osobliwość aromatyczno-smakowa punktowano w ślepej degustacji, natomiast osobliwość regionu i szczepu po usłyszeniu jakie to wino. Jakość oceniałem osobiście. Poniżej prezentuję wina czerwone i wzmacniane tego wieczoru. Białe i musujące opisałem we wcześniejszym artykule.

WINA CZERWONE

Colli Tortonessi Barbera 2012

Osobliwość aromatu i smaku: 5,47 - na początku zaskoczenie. Wino z etykietą "Timorasso" miało być winem białym. Przez błąd etykiety degustowaliśmy całkowicie w ciemno wino czerwone. Okazało się później, że to Barbera - stąd opis Barbery (choć Timorasso jest większą osobliwością).  W aromacie czerwone, świeże buraczki i budyń waniliowy plus odrobinę kiszonki. W ustach miękkie, zrównoważone z dojrzałym owocem i nienachalną kwasowością. Wino naturalne

Osobliwość szczepu i pochodzenia: 3,77 - szczep: Barbera; region: Piemont (Włochy)

Ocena: 6,7 (dobre+) - import: Moja Italia, cena: 59,00 zł

 

Clot de l'Origine Le Petit Barriot Syrah 2013

Osobliwość aromatu i smaku: 4,07 - bardzo owocowe i bardzo świeże aromaty porzeczkowo-śliwkowo-buraczane. Kwasowość umiarkowana i przyjemna pieprzna końcówka. Tanina bardzo delikatna. Wytwarzane poprzez macerację węglową. Wino biodynamiczne.

Osobliwość szczepu i pochodzenia: 4,64 - szczep: Syrah; region: Rousillon (Francja)

Ocena: 6,5 (dobre+) - importer: Wina Szlachetne / Szlachetny Gasiorek; cena: ok. 54,00 zł

 

Chateau Vertely Malbec 2012

Osobliwość aromatu i smaku: 3,70 - mało kontrowersji, konfiturowy nos z akcentami wanilii i miękką taniną. Usta eleganckie, mięsiste, przyjemnie przyprawowe - sproszkowana papryka i czarny pieprz.

Osobliwość szczepu i pochodzenia: 6,07 - szczep: Malbec; region: Codru (Mołdawia)

Ocena: 6,5 (dobre+) - importer: Dom Wina; cena: 43,00 zł

 

Fitz Ritter Roter Fitz 2012

Osobliwość aromatu i smaku: 5,45 - nos warzywny, buraczany, roślinny ale również owocowy, w rodzaju aronii. Wibrująca kwasowość wzmaga doznania świeżych owoców. Tanina umiarkowana i aksamitny finisz.

Osobliwość szczepu i pochodzenia: 5,15 - szczepy: Cabernet Sauvignon, Cabernet Dorsa, St. Laurent; region: Palatynat (Niemcy)

Ocena: 6,0 (dobre+) - importer Weinland, cena: 59,00 zł

 

Fitz Ritter Revoluzzer 2010

Osobliwość aromatu i smaku: 5,93 - Tu się dzieje. Koperek, węgiel, mineralność i dojrzały owoc. W ustach charakterystyczna wibrująca kwasowość (jest w każdym winie Fitz Ritter), bogata struktura i wyraźny wpływ beczki.

Osobliwość szczepu i pochodzenia: 7,55 - szczepy: Cabernet Sauvignon, Acolon, Pinot Noir; region: Palatynat (Niemcy)

Ocena: 7,3 (bardzo dobre) - nie tylko bardzo dobre, ale bardzo osobliwe. Importer: Weinland, cena: 130,00 zł

 

Roeno Enantio 2010

Osobliwość aromatu i smaku: 4,53 - W nosie likierowy ciemny owoc, prażone kasztany i orzechy, trochę wędzonki. W ustach sporo, ciała, wyraźny wpływ beczki, umiarkowana kwasowość i ułożony, ale długi finisz. 

Osobliwość szczepu i pochodzenia: 8,00 - szczep: Enantio (!), zwane też "Lambrusco a foglia frastagliata". Wykluczono jednak jego związek genetyczny z Lambrusco; region: apelacja Valdadige Terradeiforti DOC w Górnej Adydze (Włochy).

Ocena: 7,5 (bardzo dobre) - kolejne bardzo dobre wino i do tego niezwykle osobliwe. Bardziej rzadkie niż dziwne. Importer: Rafa Wino, cena: 74,00 zł (!!!)

 

Louis Pato Baga / Touriga 2011

Osobliwość aromatu i smaku: 4,14 - ułożone i aksamitne wino z najlepszego portugalskiego rocznika. W nosie dymne i przyprawowe, z uwydatnionym dojrzałym, ale kwasowym owocem. W smaku soczyste, eleganckie, konsekwentne i z przyjemną pikantną taniną.

Osobliwość szczepu i pochodzenia: 6,95 - szczepy: Baga i Touriga National; region: Bairrada (Portugalia)

Ocena: 7,1 (bardzo dobre) - importer: Atlantika, cena: 49,00 zł (!!!)

 

I Pastini Verso Sud Susumaniello 2012

Osobliwość aromatu i smaku: 6,32 - aromat bardzo owocowy, słodko owocowy, ale z ciekawymi akcentami tytoniu i czekolady które mogłyby wskazywać na leżakowanie w beczce... Ale nie, psikus, ponieważ to cecha charakterystyczna szczepu.

Osobliwość szczepu i pochodzenia: 6,60 - szczep: Susumaniello (!), region: Puglia (Włochy)

Ocena: 6,8 (dobre+) - importer: Moja Italia, cena: 69,00 zł

 

Bressan Schiopettino 2008

Osobliwość aromatu i smaku: 5,91 - aromat bardzo wyraźny i charakterystyczny dla tego wina. Ten kto je pił wcześniej, rozpozna od razu - zielony pieprz i przyprawy. Ponadto odrobina akcentów mięsnych i tytoniowych. W ustach jest złożone, z dobrą strukturą, ale jednoczesnie niewysokim alkoholem (13%)

Osobliwość szczepu i pochodzenia: 5,95 - szczep: Schiopettino, zwany Ribolla Nera; region: Veneto (Włochy)

Ocena: 7,3 (bardzo dobre) - importer Vini e affini, cena: 169,00 zł

 

Purcari Freedom Blend 2013

Osobliwość aromatu i smaku: 4,91 - aromaty dojrzałych owoców, podkreślone słodkimi akcentami czekolady. Mozna doszukać się lukrecji i mięsnych niuansów. W ustach pełne, soczyste, z wyczuwalną wanilią i czereśniowo-jagodowym finiszem.

Osobliwość szczepu i pochodzenia: 9,00 - szczepy: tzw. Freedom Blend - grona pochodzące z trzech krajów: Gruzji (Saperavi), z Mołdawii (Rara Neagra) i z Ukrainy (Bastardo); region: Stefan Voda (Mołdawia).

Ocena: 7,2 (bardzo dobre) - import: Partner Center, cena: 75,00 zł

 

Clot de l'Origine Soif de Plaisir 2012

Osobliwość aromatu i smaku: 6,91 - intrygujące aromaty natki pietruszki, owocowego koncentratu (cassis) i mokrej skóry oraz wędzonki. W ustach soczyste, chropowate, z wyraźną taniną i kwasowością. Wino biodynamiczne, maceracja węglowa.

Osobliwość szczepu i pochodzenia: 5,10 - szczepy: Carignan, Grenache, Syrah; region: Rousillon (Francja)

Ocena: 6,9 (dobre+) - importer: Wina Szlachetne / Szlachetny Gasiorek, cena: 64,00 zł


WINA WZMACNIANE

Domaine Virgil Joly Carthagene 2013

Osobliwość aromatu i smaku: 8,95 - Cóż tu się dzieje! Tak intensywne aromaty olejków eterycznych, różanych (pączek z różą) i pomarańczowych, że wszyscy pomyśleli o winie aromatyzowanym. Ponadto aromaty drzewa sandałowego i goździków. Okazuje się, że to czysta natura! Wino różowe wzmacniane - mało takich.

Osobliwość szczepu i pochodzenia: 7,35 - szczepy: Grenache i Cinsault i wzmocnione Eau de Vie Marc.

Ocena: 7,2 (bardzo dobre) - importer:Wina Szlachetne / Szlachetny Gasiorek; cena: 46,00 zł

 

Chico Maria Seco N/V

Osobliwość aromatu i smaku: 7,09 - Intensywny aromat orzechów laskowych i owocowego suszu. Dodatkowo subtelna pikantność i wanilia. W ustach pełne, cięzkie, wzmacniane, z wyraźnym słonym finiszem, ale też rześką cytrynową kwasowością.

Osobliwość szczepu i pochodzenia: 7,80 - szczep: Malvasia; region: Azory (Portugalia)

Ocena: 6,8 (dobre+) - brak importera, brak ceny - otrzymane w prezencie.

Oba wina wzmacniane okazały się być bardzo osobliwymi - zarówno jeśli chodzi o smaki, aromaty, jak również pochodzenie. Wśród czerwonych, największym szokiem była wysoka jakość przedziwnego blendu mołdawskiego oraz  wino z niespotykanego szczepu Enantio. Warto zauważyć świetny stosunek ceny do jakości za wino Baga / Touriga od Louisa Pato.

Serdecznie dziękuję sponsorom, Wino+ gdzie warsztaty się odbyły, jak również szanownym gościom. Bez Was ten panel winnych osobliwości nie byłby taki udany.

MACIEJ SOKOŁOWSKI 

 x 

Twój koszyk jest pusty