Riesling z mniej oczywistych miejsc

Riesling to jeden z ważniejszych białych szczepów świata i kojarzymy go głównie z winiarstwem niemieckim. Nic dziwnego. U naszych zachodnich sąsiadów wytwarza się około 50% wszystkich światowych Rieslingów. Poza Niemcami, istotnymi producentami są Amerykanie i Australijczycy (kolejno 10% i 8,5% udziału w rynku), jednak ich wina rzadziej w Polsce spotykamy. O wiele częściej mamy okazję degustować wina z Austrii i Alzacji, które bardzo dobrze się u nas przyjęły.
Na potrzebę warsztatów, wyselekcjonowałem 12 Rieslingów odrzucając te dla Polaków typowe - niemieckie, austriackie i alzackie. Jaki jest Riesling i jak smakuje poza jego kolebką? Jaki wpływ ma pochodzenie, klimat i terroir? To podstawowe pytania na które próbowaliśmy znaleźć odpowiedź podczas warsztatów, które odbyły się 27 kwietnia 2017.

@learn.winecoolerdirect.com

Podczas warsztatów zaprezentowałem 12 Rieslingów z mniej typowych miejsc. Uczestnicy panelu degustowali je i oceniali "w ciemno", nie znając producenta, ani kraju pochodzenia. Na koniec, każdy z 13 degustujących wybierał jego zdaniem trzy najlepsze i punktował (3pkt za 1 miejsce, 2pkt za 2 miesjce i 1pkt za 3 miejsce). Przy moich subiektywnych opisach win, przy najlepszych zdaniem publiczności, pojawią się adnotacje o punktacji.

SZEREMLEY RIESLING SELECTION 2014 - Węgry, Badcsony
Małe oszukaństwo, ponieważ nie jesto to czysty Riesling (reński), a w blendzie znalazł się także Welschriesling. Dlatego nie można go stawiać w szranki z pozostałymi, ale jak już znalazł się w zestawieniu, to zawsze można opisać ;) Nos umiarkowanie intensywny, z udziałem skórki jabłka i cytryny. Można doszukać się delikatnej mineralności. Usta wytrawne i kwasowe, z dominacją jabłka, ogryzka. Lekka struktura trzymająca się na kwasowości i delikatnej, skórkowej goryczce. Finisz orzeźwiający, limonkowo-trawiasty.

OCENA: 6,2 (dobre+)
CENA: 40,00
IMPORT: Wino Tokaj


WINNICA TURNAU RIESLING 2015 - Polska, Pomorze Zachodnie
Młody i udany Riesling z Winnicy Turnau. Bardzo byłem ciekaw jak pokaże się w ślepym teście. W nosie dojrzałe jabłka, gruszka i pomelo, a może nawet pomarańcze. Usta wytrawne, chociaż wyraźnie słodsze od poprzednika. Na duży plus świetny balans cukru i kwasowości. Jest świeże i witalne o charakterystyce słodkich cytrusów. Na uwagę zasługuje delikatnie pikantny finisz.
Zdaniem uczestników - najlepsze wino panelu, zdobywając 22 pkt (na 39 możliwych). Szczęśliwi ci, co odłożyli sobie w piwnicy rocznik 2015. Nie jest on już dostępny w sprzedaży, a wino ma potencjał na świetny rozwój w ciągu kilku kolejnych lat. Ciekawe jak wypadłby rocznik 2016, który właśnie pojawił sięw sprzedaży...

OCENA: 7,0 (bardzo dobre)
CENA: 90,00
PRODUCENT: Winnica Turnau


NACHBIL RIESLING 2015 - Rumunia, Crisana
Wino wytwarzane przez rodzinę z niemieckimi korzeniami (stare niemieckie osadnictwo w Rumunii), naturalne, fermentujące spontanicznie na autochtonicznych drożdżach. W pierwszym nosie zielone warzywa (szparagi) i rzeżucha, a po chwili grzyby, siarka i słona mineralność. Trochę brettu. Nietypowy Riesling i dla początkujących jazda bez trzymanki. Usta krągłe, z umiarkowaną kwasowością i akcentami pomarańczy, nektarynek i brzoskwiń. Struktura dość poważna, ale finisz niespodziewanie krótki. Wino gdy pooddychało stało się lepsze, jednak mimo wszystko bardzo możliwe, że jest za wcześnie by je otwierać...

OCENA: 6,3 (dobre+)
CENA: 56,00
IMPORT: Krako Slow Wines


PONDVIEW RIESLING 2011 - Kanada, Niagara Peninsula
Złoty kolor wskazujący na dojrzałość. Nos intensywny, dymny i dojrzały. Można doszukać się smoły, paliwa rozlanego na asfalcie, wędzonych białych śliwek, pigwy i gruszki w syropie. Usta wytrawne, kwasowowe, choć ta kwasowość przełamana lekkim cukrem resztkowym. W smaku suszony, biały owoc, pigwa i zbite kwaśne jabłko.
Zdaniem uczestników - czwarte miejsce wśród win panelu, zdobywając 8 pkt

OCENA: 7,0 (bardzo dobre)
CENA: 91,00
IMPORT: ETC


EARTH'S END RIESLING 2015 - Nowa Zelandia, Central Otago
Earth's End, czyli koniec świata, ponieważ Central Otago to najdalej na południe wysynięty region na świecie. Central Otago kojarzy się głównie z Pinot Noir (ponad 60% wszystkich nasadzeń tamże), ale Riesling to drugi istotny szczep regionu. Nos młody, świeży i dość słodkawy. Pojawiają się aromaty owoców tropikalnych, pomarańczy, pomelo, ale też kwiatów cytryny i mięty pieprzowej. Usta wytrawne, sprężyste i wyraźnie kwasowe przez cytrynową charakterystykę. Wino jest lekkiego ciała, potoczyste i o ciekawym, pikantym finiszu.

OCENA: 6,8 (dobre+)
CENA: 73,00
IMPORT: Marks & Spencer


PIKES "THE MERLE" RIESLING 2015 - Australia, Clare Valley
Australia to kontynent, który kojarzymy z wysokimi temperaturami. Gorący klimat nie jest dobry dla Rieslinga. Jednak w chłodniejszych siedliskach niedaleko oceanu, szczególnie w Australii Południowej, szczep znalazł dogodne warunki do rozwoju. Eden Valley i Clare Valley to najbardziej znane GI specjalizujące się w Rieslingach. "The Merle" to wino o dość intensywnym, młodym nosie, o jabłkowo-cytrusowym charakterze i akcencie skórki. Mineralność i skórka cytryny sprawiają wrażenie aspiryny (niektórzy to lubią - co okazało się w głosowaniu). Usta mocno kwasowe, wytrawne, ze smakiem świeżo wyciśniętego soku z cytryny, ale jest to przełamane korzenno-pikantnym, imbirowym finiszem.
Zdaniem uczestników - trzecie miejsce wśród win panelu, zdobywając 11 pkt

OCENA: 7,0 (bardzo dobre)
CENA: 104,00
IMPORT: Wine Express


SONBERK GRAND CRU RIESLING 2012 - Czechy, Morawy
Sonberk to czeska nazwa na siedlisko zwane niegdyś Sonnenberg, czyli "góra słońca". Wino wytwarza się tu od wieków, ze względu na dogodne uwarunkowania klimatyczno-glebowe. Szczególnie Grand Cru to wino z najlepszych parceli. Jak na ponad 4-letnie wino, kolor jest dość młody, słomkowy. Nos intrygujący, początkowo serek topniony ze szczypiorkiem, ale po chwili zbite jabłka, szarlotka i subtelne akcenty utlenienia - zbite jabłko i orzechy. Można się też doszukać akcentów pieczarkowych, jak w klasowych, dojrzałych Szampanach! Usta wytrawne, z umiarkowaną kwasowością i kremową strukturą. Kompleksowe, o jabłkowej charakterystyce, ze sprężystym, korzennym finiszem. Wino ambitne i nieoczywiste, a przy tym w rewelacyjnej cenie!
Zdaniem uczestników - drugie miejsce wśród win panelu, zdobywając 19 pkt.

OCENA: 7,2 (bardzo dobre)
CENA: 60,00
IMPORT: Wina z Moraw


VERUS RIESLING 2013 - Słowenia, Stajerska Slovenia
Solidny słoweński Riesling o umiarkowanie intensywnym, czystym nosie. W aromacie wędzona pierś kurczaka, kiszonka, kapusta, ale też cytryna i limonka. Usta wytrawne, z umiarkowaną, soczystą kwasowością cytrusów, ale też subtelną goryczką otartej skórki limonki. Nie jest to może strukturalne wino, ale ma sporo charakteru i przyjemny ziołowo-pieprzny finisz.

OCENA: 6,9 (dobre+)
CENA: 59,50
IMPORT: Dom Wina


GOLAN HIGHTS WINERY GAMLA RIESLING 2015 - Izrael, Galilea
Izraelski, koszerny Riesling, intensywnie aromatyczny, młody i witalny. W nosie brzoskwinie, melon miodowy, pomelo, ale owoc ciekawie zestawiony z delikatną nutą paliwa. Akcenty polnych kwiatów dodają lekkości. Usta świeże, z kwasowością przełamaną lekkim cukrem resztkowym. Ciała niewiele, za to odnajdziemy sporo soczystych owoców tropikalnych oraz korzenno-miętowy finisz.

OCENA: 6,7 (dobre+)
CENA: 60,00
IMPORT: Dom Wina


CHATEAU BELA RIESLING 2015 - Słowacja, Południowa Słowacja
Chateau Bela to słowacka inwestycja słynnego mozelskiego producenta Egona Mullera. W nosie miodowy melon, słodka gruszka, miód i kandyzowana marakuja. Usta wytrawne, wyraźnie kwasowe, skórkowe, o umiarkowanej strukturze i jabkowo-cytrusowym sznycie z nektarynkowymi niuansami. Finisz jest sprężysty, odrobinę mineralny i ziołowy.

OCENA: 6,8 (dobre+)
CENA: 69,99
IMPORT: Centrum Wina i Winezja.pl


HUMBERTO CANALE OLD VINEYARD 2013 - Argentyna, Patagonia
Riesling z Patagonii, zebrany z najstarszej winnicy dla tego szczepu w południowej Argentynie (lata 30-te XX wieku). Nos słodki, wyrazisty i już nie-młody. W aromacie słodki, dojrzały melon, kandyzowane owoce i likier z pigwy oraz akcenty miodowe. Na przekór aromatowi, usta są wytrawne i kwasowe. W smaku dominuje pomelo, niedojrzała brzoskwinia i grejpfrut ze skórką. Finisz długi i medytacyjny.

OCENA: 6,9 (dobre+)
CENA: 79,00
IMPORT: Winosfera


TARJANYI RIESLING 2014 - Węgry, Eger
Jeśli miałbym określić to wino jednym słowem to jest to wino nietypowe. Nietypowe, ponieważ pochodzi z Egeru, gdzie Riesling jest rzadkością, oraz nietypowe ze względu na to co znajdujemy w kieliszku. Nos intensywny, delikatnie lakierowy (parkiet), likierowy (likier z białych owoców) i naftowy, a etykieta wskazuje też na podpałkę ;) Usta kremowe, pełne, ale nic dziwnego, skoro wino posiada 14% alkoholu. W smaku imbir, śliwka w alkoholu i ziołowo-pikantny, rozgrzewający finisz. Ogień! Zupełnie jak na etykiecie...

OCENA: 6,7 (dobre+)
CENA: 35,00
IMPORT: Wino Tokaj

Jak pokazało powyższe zestawienie, Riesling ma wiele podobieństw, ale też różnic. Wszystkie posiadają przynajmniej umiarkowaną kwasowość, w kierunku wysokiej i wszystkie spory ekstrakt, sprawiający, że pomimo relatywnie niskiego poziomu alkoholu, wina są całkiem dobrze zbudowane. Różnice wynikające z dojrzałości, rocznika i klimatu są wyraźne jak na dłoni. Rieslingi z ciepłych siedlisk oraz z Nowego Świata, są bardziej tropikalne, trochę mniej kwasowe i częściej można doszukać się w nich nut paliwowych. Wina z chłodniejszych miejsc są bardziej powściągliwe, kwasowe i mineralne, choć jak w przypadku Ch.Bela ciepłe siedlisko i gorący rocznik mogą robić różnicę.

Poziom win użytych podczas warsztatów był dość wysoki, a niektóre wina były bardzo dobre. Brakuje im jednak tej finezji Rieslingów niemieckich, nawet wśród win z podobnej półki cenowej (50-100 zł).

MACIEJ SOKOŁOWSKI

 x 

Twój koszyk jest pusty