Burgenland - wizytówka austriackiego winiarstwa
O winach austriackich pisałem już wiele razy, zarówno w panelu na temat Grunerów Veltlinerów, a także nietypowo o Austrii mniej znanej. W wielu innych, przekrojowych panelach dotyczących na przykład Pinot Noir, Chardonnay czy Syrah wina austriackie zdobywały wysokie noty. Bywalcy moich warsztatów i czytelnicy strony ms-sommelier.pl wiedzieli już wcześniej, że Austria produkuje głównie jakościowe wina. Tym razem, podczas warsztatów skupiliśmy się na jednym austriackim regionie. Łukasz Głowacki zaprezentował różnorodne winiarstwo Burgenlandu. Poniżej znajduje się krótka analiza 11 win regionu, która ukazuje wszechstronność Burgenlandu, zarówno szczepową, jak i stylistyczną. Są tu przedstawiciele najważniejszych odmian, jak i reprezentanci wszystkich czterech tutejszych DAC oraz wyjątkowy dla Burgenlandu styl wina słodkiego - Ausbruch.
WEINGUT GEORG WIND GRUNER VELTLINER 2015
Gruner Veltliner to najważniejszy austriacki biały szczep, ale w Burgenlandzie nie jest aż tak istotny co dla reszty kraju. Nie znaczy to jednak, że tutaj się go nie uprawia. Gruner od Winda jest młody, a w nosie świeży i dość intensywny. W aromacie skórka białego grejpfruta, otarta skórka z cytryny, zielone jabłko i subtelna mineralność. Usta lekkie, wytrawne, z dobrze zaznaczoną rześką kwasowością podkreślającą smak jabłka i grejpfruta. Na finiszu delikatna cierpkość owocowej skórki i białego pieprzu.
OCENA: 5,9 (dobre)
CENA: 40,00
IMPORT: Wino i kieliszki
UMATHUM ZANTHO WELSCHRIESLING 2014
Welschriesling to jedna z popularniejszych środkowoeuropejskich odmian i dająca bardzo ciekawe efekty w Burgenlandzie (10% całości produkcji w Burgenlandzie). Wytwarza się z niej zarówno świeże, wytrawne wina, jak i używa do produkcji win słodkich. Zantho Welschriesling to wytrawne, białe wino o ziołowym nosie. Aromat przypomina świeżą szałwię, ale można doszukać się też dojrzałych jabłek, moreli i gruszek. W ustach trochę bardziej cieliste niż Gruner Veltliner, mimo że poziom alkoholu zaledwie 12%. Wino jest krągłe, z umiarkowaną kwasowością, a w smaku wyodrębnimy zielony agrest i skórkowe, jabłkowe akcenty.
OCENA: 5,7 (dobre)
CENA: 49,00
IMPORT: Rafa Wino
VELICH MUSCAT OTTONEL 2013
Muscat Ottonel to szczep z olbrzymiej rodziny Muscatów, a dokładniej jest to krzyżówka Muscata Ingram i Chasselas. Po korzennych i słodkawych aromatach widać, że niedaleko pada jabłko od jabłoni. W nosie gałka muszkatołowa, miód, kwiaty, ale też dojrzałe brzoskwinie i powidła z żółtych śliwek. Można doszukać się delikatnego utlenienia. Usta są wytrawne, soczyste i całkiem cieliste. Doszukamy się umiarkowanej korzenności i akcentów skórki gruszki oraz subtelnej mineralności na finiszu.
OCENA: 6,6 (dobre+)
CENA: 53,00
IMPORT: Mielżyński
HEINRICH CHARDONNAY LEITHABERG DAC 2013
Chardonnay znalazło w Burgenlandzie swój drugi dom. Nie tylko klimat jest tu bliski temu co odnajdziemy w Burgundii, ale również stylistycznie producenci kierują się burgundzkim ideałem. Leithaberg to jedyne DAC w Burgenlandzie w którym można uprawiać białe odmiany, w tym Chardonnay. Chardonnay od Heinricha to wino wytwarzane na autochtonicznych drożdżach, fermentowane i dojrzewane w używanym dębie. Zastosowano także battonage. Wino posiada złożony aromat, w którym na pierwszym planie jest intensywna mineralność - kamienna, krzemienna i grafitowa. Wszystko dopełnione ziemistością i nutami obejścia. Można doszukać się też suszonej pietruszki. Usta wytrawne i pełne, ze sprężystą kwasowością. Struktura podparta beczką. W smaku sporo lekko zbitego jabłka, a finisz skórkowy i mineralny.
OCENA: 7,0 (bardzo dobre)
CENA: 89,00
IMPORT: Mielżyński
HEINRICH RED 2013
Najważniejszymi rdzennymi czerwonymi szczepami Burgenlandu są Blaufrankisch, Zweigelt i St.Laurent i właśnie z tych odmian zbudowany jest Red. Jak na niebeczkowane wino - Heinrich Red 2013 to optymalnie dojrzałe wino. Dominują aromaty owocowe, jak leśny owoc (jagoda) w jogurcie. Jest też śliwka, delikatne przyprawy, ale też grafitowa mineralność, atrament, buraczek i anyż. Nos dość złożony jak na podstawowe wino. Usta soczyste, z zarysowaną dobrze kwasowością i niską taniną. Lekkie ciało i sporo wiśniowego owocu sprawiają, że przyjemnie się to wino pije. Ogólnie wino dość proste, ale z przyjemnym ziołowym, lekko goryczkowym finiszem.
OCENA: 6,0 (dobre+)
CENA: 49,00
IMPORT: Mielżyński
UMATHUM ZWEIGELT 2013
Pierwszy Zweigelt w niniejszym zestawieniu. W nosie specyficzne, rustykalne i "wilgotne". Z łatwością doszukamy się ściółki, mokrej ziemi, ale też warzyw bulwiastych, jak buraki czy seler. Jest też nieco kiszonki, skóry oraz likieru z wiśni. Usta na wskroś wytrawne (1 g cukru), ale krągłe, cieliste i soczyste. Odnotujemy wiśnię z pestką, przyprawy i ziołowo-ziemisty finisz.
OCENA: 7,0 (bardzo dobre)
CENA: 89,00
IMPORT: Rafa Wino
KERINGER MONCHHOF ZWEIGELT NEUSIEDLERSEE DAC 2015
Jedynym DAC dla Zweigelta jest Neusiedlersee i nie mogło go zabraknąć w zestawieniu. Nos jest obfity, dość intensywny. Można doszukać się grafitowej mineralności, węgla drzewnego, ale także warzywnych akcentów - surowych buraków oraz suszonych śliwek i intrygujące akcenty śmietankowego budyniu. Usta są pełne, złożone, z umiarkowaną taniną i soczystą kwasowością. W smaku poza dojrzałą wiśnią jest też słodki wpływ beczki - słodka korzenność, nieco wanilii i goździki, a także wiśniówka na finiszu.
OCENA: 6,9 (dobre+)
CENA: 45,00
IMPORT: Wino i kieliszki
REUMANN BLAUFRANKISCH CLASSIC MITTELBURGENLAND DAC 2014
Mittelburgenland to DAC wyłącznie dla Blaufrankischa. Wytwarza się tu soczyste, średnio zbudowane wina o dobrym stosunku ceny do jakości. Taki jest właśnie Blaufrankisch od Reumanna! Za 39 zł dostajemy niezwykle smaczne, soczyste wino o typowej charakterystyce szczepu. W nosie czerwony owoc - wiśnia i wytrawna nalewka z malin. Jest też czerwona papryka i dym. Usta wytrawne, z zarysowaną kwasowością i delikatną taniną. W smaku dominuje wiśnia, ale jest tę nieco malin i truskawek. Całość wieńczy długi, przyprawowo-ziemisty finisz.
OCENA: 6,5 (dobre+)
CENA: 39,00
IMPORT: Wino i kieliszki
MORIC BLAUFRANKISCH 2014
Roland Velich to producent alternatywny. Gdyby chciał, mógłby tworzyć pod DAC Mittelburgenland, tyle że nie chce. Ten Blaufrankisch to jego podstawowe wino (79 zł!), wypuszczone jako wino regionalne. W nosie jest czyste, z dominującym czerwonym (wiśnia i czereśnia) i leśnym owocem (jagoda), ale aromat podrasowany jest nieco ziemistością i skórką od chleba - typową bardziej dla szampanów niż dla win czerwonych. Usta są skoncentrowane, pełne, przy niewysokim poziomie alkoholu (12,5%). Tanina i kwasowość dobrze zbalansowane, ale oba wskazania powyżej średniej. W smaku słodka wiśnia z pestką, która jest zarówno soczysta, jak i delikatnie goryczkowa. Finisz długi, relaksujący i ziemisto-ziołowy.
OCENA: 7,0 (bardzo dobre)
CENA: 79,00
IMPORT: Mielżyński
KOPFENSTEINER WEINBERG BLAUFRANKISCH EISENBERG DAC RESERVE 2013
Eisenberg to najmniejsze DAC w Burgenlandzie, położone również najdalej na południe, a przez to również z najsilniejszym wpływem ciepłych mas powietrza z południa i południowego wschodu. Dlatego też wina Blaufrankisch z tego DAC posiada więcej alkoholu oraz struktury. Kopfensteiner Blaufrankisch jest tego przykładem. Posiada więcej alkoholu, podparte zostało beczką i dzięki temu może poza DAC nosić też napis Reserve. W aromacie czerwone, słodkie owoce, nawet podsuszane - jest wiśnia, jest czereśnia, ale też skóra i fiołki. Usta dobrze zbudowane, wytrawne, taniczne i z całkiem sporą kwasowością. Mimo ponad 3 lat, jeszcze młode i witalne, bardzo wytrawne. Jest dużo dojrzałej wiśni, maliny i nawet jeżyny oraz delikatnie likierowy finisz.
OCENA: 6,8 (dobre+)
CENA: 79,00
IMPORT: Wino i kieliszki
WEINGUT GEORG WIND MULLER THURGAU AUSBRUCH 2001
Ausbruch to typowy dla Burgenlandu styl win białych słodkich. Pochodzi z miejscowości Rust a w skali słodyczy umiejscowiony jest pomiędzy Beerenauslese a Trockebeereauslese. Ten Ausbruch wytworzony jest z odmiany Muller Thurgau i ma już ponad 15 lat! W kolorze nadspodziewanie jasne, a na ściankach kieliszka kleją się gęste łzy. Nos skoncentrowany, słodki. Dominują aromaty kwiatów i dojrzałych brzoskwiń, ale są też nuty suszonych moreli, rodzynek i wielokwiatowego miodu. W smaku lepkie, esencjonalne, ale nic dziwnego - cukru resztkowego jest tu 240 gram! Spora kwasowość ożywia kompozycję (8,5 gram). Balans cukru i kwasowości to bardzo duży plus tego wina. Pomimo tych atrybutów i ciekawych smaków brzoskwiń w zalewie, rodzynek i miodu, brakuje trochę kompleksowości. Jednak Muller Thurgau to nie Riesling ani Furmint... Mimo wszystko wino jest bardzo dobre i w bardzo korzystnej cenie jak za 15-letniego Ausbrucha.
OCENA: 7,2 (bardzo dobre)
CENA: 79,00 (butelka 0,375L)
IMPORT: Wino i kieliszki
Śmiało można napisać, że Burgenland to wizytówka austriackiego winiarstwa. Producenci skupiają się tu na jakości i wytwarzają mniej więcej po połowie win białych i czerwonych. Znajdziemy w Burgenlandzie świetne przykłady Grunera Veltlinera i Chardonnay, jak i Blaufrankischa, Zweigelta i inne ogólnoświatowe odmiany jak Pinot Noir, Merlot, Syrah, a nawet Cabernet Sauvignon i Cabernet Franc. Gdy potrzebujemy więcej cukru - zapewni nam go pełna gama win słodkich. Jest w czym wybierać. Polecam!
MACIEJ SOKOŁOWSKI