Jura i Chateau Chalon
Wypiliście już tysiące win? Przeczytaliście dziesiątki książek? Byliście w niejednej winnicy i na wielu degustacjach? Pora więc zgłębić temat win z Jury. Bynajmniej, nie krakowsko-częstochowskiej, a tej francuskiej, wciśniętej pomiędzy Burgundię i Szwajcarię. W nieco chłodniejszym niż w Burgundii siedlisku, wytwarza się bardzo ciekawe, choć nieco przaśne Pinoty i Chardonnay, intrygujące Poulsardy, ale gwiazdą regionu są wina żółte - Vin Jaune. A kto żółtego nie pił, ten życia nie zna.
@www.thefrenchcellar.sg
W tym małym, peryferyjnym regionie Francji, tradycja to świętość. Kultywuje się tutaj takie autochtoniczne szczepy jak Poulsard, Trousseau i Savagnin, a produkcja win żółtych (oparta na tym ostatnim) napawa miejscowych winiarzy dumą. W dobie mody na regionalizm, jurajscy producenci pilnie strzegą technologii tych winiarskich skarbów...
Degustację warto zacząć od Poulsarda. Nietypowo od wina czerwonego, ale przy tak delikatnie zaznaczonej taninie te wina są często lżejsze od białych. BAUD POULSARD 2011 to bardzo jasno zabarwione wino, a 6 lat dojrzewania sprawiło, że kolor wyewoluował w kierunku pomarańczowo-łososiowego. W nosie początkowo dominuje poziomka, truskawka i śliwka z kompotu, ale po chwili można doszukać się rabarbaru, szczawiu, grzybów i akcentów mięsnych. Usta są dojrzałe i rustykalne. Tanina delikatnie zarysowana i dobrze współgrająca z kwasowością. W smaku poza dziką wiśnią, jest nieco lotnej kwasowości, kiszonki, i jarzębiny. Ewidentnie nie jest to wino dla każdego. Żeby docenić, trzeba ten styl lubić i mieć wcześniej sporo doświadczeń z czerwoną Burgundią, Loarą czy Alzacją. W swojej kategorii bardzo dobre.
CENA: 66,00
W Jurze wytwarza się również wina musujące pod apelacją Cremant du Jura. Mimo, że powołano ją do życia dopiero w 1995 roku, wina musujące produkuje się tu od XVIII wieku. Białe powinny zawierać minimum 50% Chardonnay (reszta Savagnin), jednak wielu producentów tworzy swoje bąble wyłącznie na tej odmianie. Takie jest właśnie BAUD CREMANT DU JURA - 100% Chardonnay. Jest to eleganckie wino musujące wytwarzane metodą klasyczną (jak wszystkie wina tej apelacji). W nosie brioszka, migdały, maślane ciasteczko, ale też nieco słodkiego, acz zbitego jabłka. Usta wytrawne, z przyjemną, soczystą kwasowością i delikatnym resztkowym cukrem. Jest orzechowo i skórkowo z trwałą perlistością i jabłkiem na finiszu. Bardzo dobre. Chyba najmniej kontrowersyjne wino z Jury...
CENA: 71,00
Jakie znaczenie ma rocznik, można zaobserwować degustując BAUD CHARDONNAY 2014 i 2015. Wino z 2015 roku, z ciepłego rocznika, dało wino bardziej owocowe, miękkie, ale dość trywialne w odbiorze. Chłodny, 2014 rok, swoją bezkompromisowością pozyska serca fanów burgundzkiego klimatu. W nosie limonka, kwaśne jabłko, ale te owoce są stonowane i uzupełniają się z migdałami i krzemiennością. Usta są konsekwentne, z przeszywającą kwasowością cytryny i białej porzeczki. Wino wręcz tryska soczystością i witalnością. Można też doszukać się skórkowego charakteru i długiego, mineralnego finiszu. Mimo, że rok starsze, wydaje się żywsze od 2015. Jest to Chardonnay dla fanów win z chłodniejszych roczników/siedlisk. Bardzo dobre.
CENA: 78,00
W krwiobiegu Jury płynie jednak "żółta" krew. To wina oparte na odmianie Savagnin. Vin Jaune i jego najlepsze wcielenie z apelacji Chateau Chalon to wina, które dojrzewają pod drożdżowym korzuchem zwanym "voile", a podczas wielu lat spędzonych w dębowych, używanych beczkach, odparowują, koncetrują smaki, aromaty i alkohol (są to zwykle wina o zawartości alkoholu 14-14,5%). Gdy w siódmym roku po zbiorach zlewane są do butelek, z jednego litra wina pozostało zaledwie 620 ml. Takiej właśnie pojemności są butelki "clavelin", w których Vin Jaune i Chateau Chalon są sprzedawane. Wina te, na początku swojego życia w butelce są bardzo skoncentrowane, ale zamknięte. Warto poczekać aż dojrzeją, utlenią się i uzupełnią charakter szczepu przyjemną wonią orzechów i ziół. Styl stylem, ale na formę wina ma również wpływ rocznik. Z próbowanych 2009, 2008, 2007, 2002, 1995 i 1983 wybrałem do opisu trzy najlepsze.
BAUD CHATEAU CHALON 2009
Świeżo wypuszczone do obrotu, bardzo młode Ch.Chalon. W nosie nad wyraz eleganckie. Może to wpływ ciepłego rocznika? Dominuje aromat jabłecznika, wsparty nalewką orzechową. Nos jest ciekawie uzupełniony niuansami imbiru i oregano. Usta potężne, z wysoką kwasowością. Jest jeszcze sporo owocu - zbitego jabłka, ale odnalazłem akcenty curry, chili i słonej mineralności. Bardzo dobre.
CENA: 240,00
BAUD CHATEAU CHALON 2002
Owoc już odpuścił, wyparty przez aromaty warzywne. Jest tu sporo akcentów utlenienia, orzechów, zbitego jabłka, ale też trochę kiszonki. Usta są konsekwentne, z pigwową kwasowością, kiszoną cytryną, limonką i żółtą mirabelką. Wino jest dojrzałe, skoncentrowane, pełne umami. Finisz długi, pikantny i torfowy. Bardzo dobre.
CENA: 475,00
BAUD CHATEAU CHALON 1983
Po degustacji wina z 1995 roku, które było już po piku, wydawało się że z 1983 będziemy mieć traumatyczne przeżycia. Zaskoczyło jednak bardzo pozytywnie, pokazując jakie znaczenie ma rocznik. Nos skoncentrowany, dojrzały ale niezwykle żywotny. W aromacie ciasto migdałowe, prażone orzechy, pestki dyni, ale też akcenty pieczarek i leśnych grzybów. Mimo, że było najstarsze z degustowanych, paradoksalnie okazało się najświeższe i najmniej inwazyjne. Usta złożone, esencjonalne, ale na swój sposób orzeźwiające, z przeszywającą kwasowością oraz ziołowo-roślinnym wykończeniem. Wyśmienite!
Wina z Jury, to dziedzictwo kultury wina. Jeśli ktoś się interesuje winem przynajmniej raz w życiu powinien ich spróbować.
Wina z Domaine Baud dostępne są w ofercie Lutomski.Wino. Chateau Chalon 1983 zostało sprowadzone specjalnie na okoliczność moich warsztatów. Producent nie pozwolił na zakup więcej niż jednej butelki tego wykwintnego wina.