Pierogi z serem kozim i ziołami

Pierogi, ach pierogi, jak ja Was czasem pożądam... Niektórzy deprecjonują ich znaczenie w polskiej kuchni, twierdząc, że to prosta potrawa. Ależ ile jest piękna w prostocie! Jedząc ruskie pierogi mam wciąż przed oczami wyroby mojej babci - aksamitne w smaku, farsz z dużą przewagą twarogu, skwarki... Ach... Mogę śmiało stwierdzić, że smak bliski ideału. Wy też tak macie? Pierogowego ideału babci nigdy nie doścignę, ani nawet nie chcę, lecz pragnienie zjedzenia dobrych pierogów i poszukiwanie nowych doznań smakowych sprawiło, że postanowiłem zastosować wariację na "ruskie pierogi". Farsz na pierogi zakupiłem w Poznaniu na Rynku Bernardyńskim podczas Zielonego Bazaru, który odbywa się tam w każdy sobotni poranek od dwóch lat. Na jednym ze stoisk swoje kozie sery i inne wyroby prezentuje Marek Grądzki. Wśród nich znalazłem wyśmienitą pastę serową, która powstaje na bazie koziej ricotty. Na szczególną uwagę zasługuje ta doprawiona prażonym czosnkiem, pieprzem cayenne, solą morską znad Adriatyku i curry otrzymywaną własnoręcznie przez Marka.
Sery dojrzewające z mleka koziego od Marka Grądzkiego dostępne na Zielonym Bazarze
Pasty z sera koziego (pomarańczowy - z przyprawami)
 Sery z mleka koziego z orzechami
 
Do farszu użyłem zarówno pasty serowej bez dodatków, jak i pasty z przyprawami w proporcjach 1:2 na korzyść przyprawionej. Wymieszałem, dodałem 2 ugotowane ziemniaki, aby konsystencja farszu była bardziej spójna, dużą ilość szczypiorku i świeżej bazylii, doprawiając jeszcze solą i pieprzem ziołowym.
Ciasto na pierogi doprawiłem dodatkowo czerwoną papryką, aby dodać mu kolorytu. Pierogi z pastą z sera koziego i świeżymi ziołami zostały podane z wody i polane oliwą extra virgin. 
Ze względu na zawartość farszu (młody kozi ser z przyprawami i świeżymi ziołami), winem które najlepiej pasowało do potrawy było lekkie, mineralne, wytrawne, białe wino. Można również spróbować z lekkim białym półwytrawnym lub z winem musującym z cukrem resztkowym.
 
Zdjęcie, tekst i potrawa - Maciej Sokołowski
 x 

Twój koszyk jest pusty