Jakie wino do piersi kaczej?

Pierś z kaczki to wdzięczny kawałek mięsa. Można ją przyrządzić na wiele sposobów. Świetna jest smażona, pieczona, grillowana, w sosach i bez, a także w różnym akompaniamencie dodatków. Uwielbiamy, gdy kacza pierś w środku jest soczysta, a jej skórka chrupie w ustach. Dziś zaprezentujemy wersję przekąskową, czyli pierś z kaczki na plastrach pieczonych buraków i jabłek.

Mięso dokładnie umyliśmy i osuszyliśmy ręcznikiem papierowym. Po nacięciu skóry, piersi natarliśmy czosnkiem, solą, tymiankiem i cząbrem. Następnie włożyliśmy je na 2 godziny do lodówki. W międzyczasie buraki i jabłka owinęliśmy folią aluminiową i wrzuciliśmy do piekarnika. Jabłka piekły się 20 minut, a buraki ok. 50 w temperaturze 180 stopni. Po wyjęciu kaczki z lodówki, oczyściliśmy ją z przypraw, aby nie przypaliły się i nie zepsuły potrawy podczas smażenia. Gdy buraki zaczęły być miękkie, rozpoczęliśmy smażenie, doglądając czy potrawa się nie przypala - najpierw od strony skóry (ok. 10 minut), a następnie od strony mięsa (10 minut). Pod koniec smażenia, dorzuciliśmy czosnek, cząber i tymianek w których marynowało się mięso. Buraki, jabłka i kaczkę pokroiliśmy w plastry i ułożyliśmy na talerzu ozdabiając świeżymi ziołami.

piersi z kaczki należy natrzeć ziołami

kaczka szczególnie lubi zioła i czosnek

Soczysta pierś z kaczki to delikatne mięso, jednakże skóra nadaje tłusty akcent. Ważne w potrawie są także przyprawy - czosnek, tymianek i cząber, jak również delikatna słodycz buraka i jabłka. Próbowaliśmy dobrać do tej potrawy dwa wina. Jednym był węgierski Pinot Noir od Huby Szeremley'a, a drugim Barbera Monferrato od producenta Villa Sparina.
Pinot Noir był świetny, miał odpowiednią kwasowość przełamującą tłuszcz kaczej skóry, niską taninę, jednak w naszym odczuciu zabrakło tu soczystości owocu. Na pierwszy plan wybijała się ziemistość, a dokładniej skalna, wulkaniczna nuta. Połączenie było dobre, ale nie idealne. Bardziej owocowy lub owocowo-ziołowy przedstawiciel Pinot Noir sprawiłby się tutaj lepiej.

Trochę wyższą notę otrzymała Barbera. Jej kwasowość była równie wysoka, a na pierwszy plan wyszedł soczysty owoc w rodzaju czerwonej porzeczki i dojrzałej wiśni. Plusem przy połączeniu z kaczką były odnalezione przez nas akcenty ziołowe. W smaku także dominował owoc, a szczególnie mniej dojrzała jeżyna. Dodatkowym czynnikiem rzutujacym na dobór do potrawy, jest fakt, że Barbera idealnie komponuje się z czosnkiem.
Barbera sprawiła nam jedną trudność. Ze względu na czarną, owalną butelkę i czarną odbijającą światło etykietę, bez względu na kąt fotografowania, w butelce widać było fotografa :) dlatego tym razem umieszczamy zdjęcie butelki ze strony producenta... :)

www.villasparina.it

Reasumując - pierś z kaczki przygotować bardzo łatwo, z doborem wina też nie powinno być problemu. Szczególnie dobrze komponują się lekkie, czerwone, nie-beczkowane wina o średniej i niskiej zawartości alkoholu (12-13%). Ciekawostką może być podanie białego słodkiego wina. Polecamy jeśli lubicie eksperymenty.

Pozdrawiamy
Iga & Maciej

 x 

Twój koszyk jest pusty