Sałatka z sardynkami i sosem marakujowym & urugwajskie Sauvignon Blanc

Długi weekend majowy przeminął i mamy nadzieję, że przeminęły też chłodne dni oraz nocne przymrozki. Postanowiliśmy pomóc pogodzie, odczarowując wiosnę, aby powróciła na właściwe tory. Przygotowaliśmy świeżą i aromatyczną sałatkę okraszoną sosem marakujowym pomysłu Igi. Udoskonaliliśmy ją portugalskimi sardynkami i połączyliśmy z bardzo świeżym urugwajskim Sauvignon Blanc.

Sardynki zakupiła Iga w lizbońskim sklepie reprezentującym kooperatywę lokalnych portugalskich producentów rybnych przetworów. Spośród trzech rodzajów, wybraliśmy te najdelikatniejsze, zalane oliwą z oliwek i doprawione solą. Sardynki dodaliśmy do sałatki na bazie sałaty lodowej, pokrojonego w piórka fenkułu i jajek na twardo. Najciekawszą jednak częścią składową sałatki jest sos marakujowy. Powstał on z miąższu dojrzałej (pomarszczona skórka) marakuji, sporej ilości oliwy z oliwek, odrobiny redukowanego octu balsamicznego i szczypty soli. Tak przygotowaną sałatkę posypaliśmy posiekaną natką pietruszki. Lekko kwaskowy, owocowy, pachnący sos sprawił, że sałatka była orzeźwiająca co wprawiło nas w prawdziwie wiosenny nastrój...

Do wyżej opisanej sałatki dobrze pasować będzie praktycznie każde świeże i kwasowe wino o owocowych, szczególnie tropikalnych nutach zapachowych. Zdecydowaliśmy się na Sauvignon Blanc z Nowego Świata. Żeby nie było, że znowu Nowa Zelandia, Chile czy Kalifornia, dziś otworzyliśmy wino z urugwajskiego regionu Cerro Chapeu. To Sauvignon Blanc jest młode i świeże (rocznik 2013), a wyższa kwasowość pochodzi nie tylko z charakteru szczepu, ale również dzięki położeniu winnicy na wysokości 1000 m n.p.m. W aromacie dominują owoce tropikalne, a szczególnie marakuja została podbita przez sos w sałatce. Można też doszukać się nut świeżego, zielonego jabłka. W ustach jest czyste, przyjemnie kwasowe i soczyste. Dobrze schłodzone sprawi wiele radości w ciepłe dni.

Wszystkie elementy sałatki można kupić w Polsce, również niektóre z sardynek. Dojrzałą marakuję też zakupiliśmy na miejscu. Z winem także nie ma problemu - świeże i soczyste wino z Sauvignon Blanc znajdziecie w większości szanujących się sklepów specjalistycznych.

Życzymy Wam smacznego i wiosennego nastroju!
Iga & Maciej

 x 

Twój koszyk jest pusty