Czy szata zdobi wino?

Czy Wy też tak macie, że częściej sięgacie w sklepie po wino z ciekawszą etykietą? To oczywiste, że atrakcyjnie opakowany produkt kusi bardziej, a finezyjnie podana na talerzu potrawa lepiej smakuje. W przypadku etykiet win, zdarza się czasem, że etykieta nie tylko jest ładna ale do nas "mówi", przekazuje nam dodatkowe treści, poza rocznikiem, szczepem, regionem i apelacją. Wino Na Widelcu takie wina ceni, bo nie tylko można o nich więcej napisać ;) ale również można się dzięki nim czegoś nauczyć. Dziś prezentujemy wino z etykietą z pismem obrazkowym, opowiadającą o kalendarzu prac w winnicy.

Jakobi Gross, to młode i świeże wino z austriackiej Styrii, wytworzone w 100% z Sauvignon Blanc w 2013 roku. Nazwa Jakobi pochodzi od imienia patrona dobrej pogody - św. Jakuba. Jak przystało na wino z gron Sauvignon, pochodzących z chłodnego klimatu - jest rześkie i odpowiednio kwasowe. W nosie próżno szukać tropikalnych owoców, chociaż dojrzały biały grejpfrut jest wyczuwalny. Na pierwszy plan wysuwają się jednak aromaty zielonej papryki, a w tle doszukaliśmy się niuansów kwiatów czarnego bzu. W ustach wino jest kruche i bardzo przyjemne z wyraźną ale nienachalną kwasowością.

@jakobi.gross.at

Mieliśmy okazję spróbować go razem z młodymi serami kozimi Marka Grądzkiego. Przekonaliśmy się kolejny raz że kozie "świeżaki" i Sauvignon Blanc z chłodnego klimatu to klasyka doboru win do potraw, ale szczególnie zasmakowało nam to wino w połączeniu z serem doprawionym czarnuszką.

Pozdrawiamy
Iga i Maciej

 x 

Twój koszyk jest pusty