Wina z Chile - jakościowa odmiana

Chile to najdłuższy kraj świata, rozciągający się na ponad 4000 kilometrach. Rozpalone słońcem, pustynne, północne Chile (17°S) nie stwarza warunków pod produkcję wina, tak samo jak arktyczne powietrze południowych rubieży kraju (55 °S). Winorośl uprawia się "zaledwie" na 1300 kilometrach w środkowej, bardziej umiarkowanej strefie. To i tak jest spora rozpiętość geograficzna, wpływającą na zróżnicowanie klimatyczne chilijskiego winiarstwa. Trzynaście regionalnych apelacji, usytuowanych północ-południe, zostało w 2012 podzielonych na strefy: strefę przybrzeżną (Costa), z największym wpływem Oceanu Spokojnego i chłodnego prądu Humboltda; strefę górską (Andes), u podnóża wysokich Andów, z największym wpływem kontynentalnym; a także strefą pośrednią (Entre Cordilleras) pomiędzy Andami, a niższym pasmem gór wybrzeżnych (oceaniczne powietrze dostaje się tam jedynie dolinami rzek). Świadomi winiarze dostosowują szczepy do warunków klimatycznych i glebowych, a jeśli dodać, że coraz więcej z nich dba o jakość swoich produktów - obraz winiarstwa Chile ulega pozytywnej zmianie. Należy mu się bliżej przyjrzeć.
W artykule wymieniam kilka bardzo dobrych chilijskich win dostępnych na polskim rynku.

VENTISQUERO GREY GLACIER CHARDONNAY 2014
Chilijski region DO Casabanca to stolica białych win. Bliskość oceanu sprawia, że klimat jest nieco chłodniejszy i w winach można uzyskać nieco więcej kwasowości, przekładającej się na soczystość owocu. Korzystając z dobrodziejstw chłodu, Chardonnay Gray Glacier od Ventisquero wytwarzane jest tak, by uwydatnić finezyjność wina i nie przesadzić z alkoholem. Fermentowane jest w niskiej temperaturze (13-16 stopni), częściowo w używanym dębie francuskim. Następnie wino dojrzewa 10 miesięcy na osadzie (z regularnym battonage). Dzięki tym zabiegom, wino jest charakterne i aromatyczne. Uchwycono umiarkowaną wartości alkoholu - zaledwie 12,5%, przez co wino jest niezwykle zbalansowane i eleganckie. W nosie doszukamy się pieczonego jabłka (z jabłecznika), mango, melona, konfitury morelowej, smażonej brzoskwini i dojrzałej cytryny. Po takich aromatach, wydawałoby się, że usta będą potężne, tłuste i z wyraźnymi słodkimi akcentami. Wino jest co prawda strukturalne i kremowe, ale z żywą kwasowością zielonego jabłka i soczystością świeżego ananasa. Charakteru dodają akcenty chlebowej i owocowej skórki oraz mineralno-ziemisty niuans na finiszu. Bardzo dobre.

CENA: 99,99
IMPORT:  CENTRUM WINA


EMILIANA SIGNOS DE ORIGEN "LA VINILLA" 2015
La Vinilla, mimo że również pochodzi z regionu Casablanca, jest stylistycznym przeciwieństwem poprzedniego wina (przy zachowaniu wysokiej jakości). Do Chardonnay (70%) dodano Viogniera, Roussanne i Marsanne, czyli odmiany pochodzące z południowej Francji, dające tęższe wina. Całość wina fermentowała i krótko dojrzewała w beczkach na osadzie. W efekcie aromat zdominowany jest przez masło, śmietanę, wędzony owoc - brzoskwinię i białą śliwkę. Można doszukać się soczystego, słodkiego ananasa i intrygujących akcentów warzywnych. Usta są wytrawne, kremowe, z wyraźnym smakiem słodkich, świeżych owoców (głównie melona, ananasa), oraz przetworzonych (flambirowanych gruszek i pieczonych brzoskwiń). Finisz długi i rozległy z zadziorną skórkową goryczką. Bardzo dobre.

CENA: 95,00
IMPORT:  VIVE LE VIN


CASA MARIN CARTAGENA PINOT NOIR 2015
Pinot Noir to szczep wymagający. Gdy jest zbyt ciepło, potrafi przybrać karykaturalne efekty w winie (niska kwasowość, wysoki alkohol). Dlatego wielu producentów szuka chłodniejszych siedlisk, by wykrzesać ze szczepu drzemiącą w nim jakość. Odpowiednim miejscem jest region DO San Antonio, które tak jak Casablanca zyskuje na bliskości Oceanu. Grona na Cartagena Pinot Noir zbierane są 2 tygodnie wcześniej niż inne grona tej odmiany, aby w winie otrzymać jeszcze niższy alkohol (mimo że tu jest aż 14%, ale dobrze wkomponowanego w strukturę wina), wyższą kwasowość (ponad 6 g/l) i soczystość. Wino dojrzewało 12 miesięcy w dębowych, używanych beczkach, co nie przysłoniło charakteru odmiany. Wino aromatem nawiązuje do europejskich Pinotów. Odnajdziemy akcenty kiszonki, ziemię, żużel i grafitową mineralność. Owoc zaznaczony jest głównie przez żurawinę i smażone truskawki. Usta są wytrawne i soczyste, dzięki podwyższonej kwasowości. W smaku doszukamy się jagód, poziomek, truskawek i hibiskusa. Finisz jest aksamitny, z przyjemnym ziołowym niuansem. Bardzo dobre.

CENA: (dostępne tylko w sektorze HoReCa)
IMPORT:  WINNE POLA


LAPOSTOLLE CUVEE ALEXANDRE CABERNET SAUVIGNON 2013
Cabernet Sauvignon to czołowa odmiana w Chile, szczególnie w Dolinie Centralnej. Cuvee Alexandre Cabernet pochodzi z Colchagua Valley i zawiera 85% tego szczepu z dodatkiem Carmenere i Cabernet Franc. Wino fermentowało (na autochtonicznych drożdżach) i dojrzewało w beczkach (14 miesięcy). Nos jest typowy dla chilijskiego Caberneta. Pełno tu czarnej porzeczki, zarówno świeżej, jak i przetworzonej (konfitura i likier), oraz zielonych papryk. 14% Carmenere wzmacnia poczucie pyrazyn, objawiających się w liściach mięty i eukaliptusa. Subtelna nuta tytoniu ukazuje ewolucję w butelce. Usta są wytrawne, dość taniczne i przyjemnie soczyste, o dobrze zarysowanej kwasowości. Owoc jest dojrzały i delikatnie balsamiczny. Udało się złapać balans i pięknie wkomponować 14,5% alkoholu. Bardzo dobre.

CENA: 92,00
IMPORT:  WINKOLEKCJA


BISQUERTT ECOS DE RULO CABERNET SAUVIGNON 2012
Ecos de Rulo Cabernet to wino pochodzące również z Colchagua Valley w Dolonie Centralnej. Jest o rok starsze od poprzednika, ale szybciej weszło w swój szczytowy czas. Fermentowało w stali i dojrzewało 12 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego. Nos złożony, o wyraźnym aromacie cassisu, ale też likieru wiśniowego, czekolady, tytoniu i balsamico. Pojawiają się niuansy grzybowe. Usta są zbalansowane, z wypolerowaną taniną i neutralną kwasowością. Wraz z dojrzałością wino nabrało kompleksowości i delikatności, pomimo 14% alkoholu. W smaku przewija się cassis, smażone czarne porzeczki i jagody. Finisz jest subtelny, z akcentami ziół i cedrowego drewna. Bardzo dobre.

CENA: 66,40
IMPORT:  MONDOVINO


ECHEVERRIA CARMENERE LIMITED EDITION 2014
Mimo, że Cabernet Sauvignon jest najczęścej sadzonym szczepem w Chile, to Carmenere uważany jest za odmianę "narodową". Nigdzie bowiem nie kultywuje się go w takich ilościach. Carmenere pochodzi z Bordeaux i jest spokrewniony z Cabernet Sauvignon, mając tego samego rodzica (Cabernet Franc). Drugim rodzicem tej odmiany jest Gros Cabernet (również z rodziny bordoskiej), co przekłada się w bardzo wysoką zawartość pyrazyn w winach (red. pyrazyny to aromatyczne związki organiczne odpowiedzialne za aromaty zielonych roślin i warzyw). Jeśli producent zbierze grona zbyt wcześnie, zielonych akcentów jest bardzo dużo. Ale jeśli przegapi odpowiedni czas - intensywność czarnego owocu będzie przytłaczająca. Echeverria Carmenere jest przykładem bardzo dobrego Carmenere o balansie tych dwóch typów aromatów. Nos jest intensywny, o aromatach czarnego bzu, czarnych porzeczek i jagód. Owoc obudowany jest korzennością, ale też akcentami skóry, tytoniu i naparu z czarnej herbaty. Intrygujący jest niuans wilgotnej piwnicy. Usta są kompleksowe, z dojrzałą taniną i umiarkowaną kwasowością. Owoc jest konsekwentny, dojrzały, ciemny, typowy dla Carmenere. Wino jest gładkie, z dobrze wkomponowanym alkoholem.

CENA: 100,00
IMPORT:  VININOVA


GARAGE WINE&CO PORTEZUELO CARIGNAN 2013
Na koniec wino wytwarzane przez Dereka Mossmann Knappa - Kanadyjczyka, który osiadł w Chile by wytwarzać wina nawiązujące do terroir. Jest on członkiem organizacji MOVI zrzeszającej małych, niezależnych chilijskich producentów. Portozuelo to parcela w chłodniejszym regionie DO Itata Valley (południe kraju), gdzie rosną stare, kilkudziesięcioletnie krzewy Carignan. Rodzą one mało winogron, ale za to bardzo esencjonalnych, co przekłada się w strukturalność wina. Ten Carignan właśnie taki jest. Nos jest "oryginalny", nieszablonowy, ale umiarkowanie intensywny. Pojawiają się aromaty jarzębiny, hibiskusa i wiśni, ale też niezwykle intrygujące akcenty krwi i węgla drzewnego. Po chwili ujawnia się typowa dla odmiany charakterystyka "garrique" - rozpalonej słońcem, podeschłej roślinności. Usta są bardzo wytrawne, surowe, taniczne, z wyraźną kwasowością. Wybitna struktura, ziołowość i owoc w postaci czerwonych porzeczek i cierpkiej wiśni. Finisz jest długi i jeszcze dość ostry, ale z czasem kompozycja nabierze większej kompleksowości i balansu. Bardzo dobre, ale za kilka lat będzie wyjątkowe.

CENA: 129,00
IMPORT:  VIVE LE VIN

 

MACIEJ SOKOŁOWSKI

 x 

Twój koszyk jest pusty