Kilka kąsków z Weingut Fitz-Ritter

Pod koniec marca miałem okazję uczestniczyć w przekrojowej degustacji win producenta Weingut Fitz-Ritter (Palatynat/Niemcy). Na zaproszenie importera, firmy Weinland, specjalnie na "tourne" po Polsce przyjechał właściciel winiarnii - Johann Fitz. Johann to młody, wykształcony enologicznie i utalentowany producent, który stawia na naturalne metody uprawy winorośli (od 2012 certyfikat Bio). W związku z tym, że degustacje odbywały się w kilku miastach i to już jakiś czas temu, wiele rzeczy zostało już napisanych. Po szczegóły możecie sięgnąć na łamy Vinisfery, Wine Trip Into Your Soul i Korka od wina.

Wina są na tyle dobre, że każdy kto ich próbował, posiadł nieodpartą konieczność napisania o nich. Tak mam i ja, ale żeby nie powtarzać opisu wszystkich win, skupię się na tych, które moim zdaniem są warte grzechu (szczególnie nieumiarkowania w piciu).

Jak zwykle oceniałem według mojej skali ocen:
10-klasa światowa; 9-wybitne; 8-wyśmienite; 7-bardzo dobre; 6-dobre+; 5-dobre; 4-pijalne

1. Fitz-Ritter Michelsberg GG 2011

Riesling 100% z winnicy oznaczonej przez VDP jako Grosses Gewachs. W kieliszku pięknie lśni i zaznacza się delikatnymi łzami (13% alk.). W nosie umiarkowanie aromatyczne i zdecydowanie młode - szczególnie owocowe z akcentem mineralności. Być może podano je za zimne. W ustach wyraźna kwasowość (medium+) i śladowe ilości cukru resztkowego regulującego kwasowość. Ciała ma sporo (medium+) oraz jest wyraziste, pełne i ma przyjemny owocowo-mineralny finisz.

Konkluzja: Wino jeszcze młode, z pewnością za kilka lat będzie lepsze. Potencjał swój może pokazać nawet za 8-10 lat. Idealna temperatura serwowania 8-10 stopni w kieliszku do białego wina.

OCENA: 7,2 (bardzo dobre), cena ok. 150,00 zł. W chwili obecnej, ze względu na młodość, brakuje złożoności, ale osiągnie ją za kilka lat. Warto kupić i trzymać w piwnicy. 

2. Fitz-Ritter Kanzel GG 2010

Riesling 100% z winnicy oznaczonej przez VDP jako Grosses Gewachs. Mimo, że wino jest starsze od poprzednika, w kieliszku widać więcej żywych zielonkawych refleksów świadczących o wolniejszym dojrzewaniu i może to sugerować, że wino będzie się długo i pięknie rozwijać. W nosie i ustach znalazłem potwierdzenie tej tezy. Nos jest bardziej zróżnicowany i bardziej mineralny, świetnie wkomponowany w soczysty południowy owoc (brzoskwinia). Kwasowość wydaje się być wyższa. W ustach soczyste, pełne, struturalne, ale jeszcze nieco zamknięte.

Konkluzja: Może się z tego wina wykluć wino wybitne, ale jeszcze za kilka lat. Rocznik 2010 był lepszy niż 2011 co pokazuje złożoność tego wina. Potencjał ponad 10 lat w zależności od składowania. Polecam podawać w temperaturze 8-10 stopni, nie za zimne, żeby nie stłamsić aromatów.

OCENA: 8,0 (wyśmienite), cena ok. 155,00 zł. Najlepsze wino całej degustacji, z potencjałem osiągnięcia jeszcze wyższej oceny za 5-10 lat.

3. Fitz-Ritter Kanzel GG 2009

Riesling 100% z winnicy oznaczonej przez VDP jako Grosses Gewachs. To samo wino co poprzednik tylko o rok starsze. Powinno być dojrzalsze i jest - owoc zszedł na drugi plan, a pojawiły się przyprawy korzenne. Wino szybko dojrzało i jest już w swoim szczycie. Kwasowość jest niższa (tylko medium, co przy Rieslingach jest niską notą).

Konkluzja: To, że wino jest słabsze od poprzednika, nie znaczy że jest to złe wino. Wręcz przeciwnie! Jest bardzo dobre. Kręgosłup jest dobrze zarysowany, a finisz odpowiednio długi.

OCENA: 7,5 (bardzo dobre), cena ok. 150,00 zł.

4. Fitz-Ritter Durkheim Sauvignon Blanc 2014

Poza Rieslingami warto zwrócić uwagę na Sauvignon Blanc. Mimo bliskości Loary, wino to zbliżone jest charakterem do nowozelandzkich Sauvignon. Nos ma intensywny, tropikalno-agrestowy, z typowymi akcentami liści porzeczki. Usta jędrne i charakterne, nawet z kwasowością na medium+. Alkohol na poziomie 12,5%. Jak to zwykle z tym szczepem ciała jest niewiele, ale zupełnie to nie przeszkadza.

Konkluzja: Radosne, białe wino na lato. Cieszy świeżością i soczystością. Polecam schłodzić do temperatury 6-8 stopni i specjalnie nie odkładać za głęboko. Przyda się wkrótce, gdy przyjdą gorące dni.

OCENA: 7,0 (bardzo dobre), cena ok. 50,00 zł. Szczególnie świetny stosunek cena/jakość.

MACIEJ SOKOŁOWSKI

 x 

Twój koszyk jest pusty