Umbria - peryferia środkowych Włoch

Umbria to jedyny region środkowych Włoch, który nie posiada dostępu do morza! Wciśnięty pomiędzy Toskanię a Marchię, jest domem przyjemnych win białych i niezwykle charakternych czerwonych (zarówno wytrawnych, jak i słodkich). Umbria to dom Grechetto i Sagrantino, ale wytwarza się tu też wina na styl toskański (Sangiovese + Cabernet/Merlot). Po panelu z winami Marchii, poniższe wina mogą również wielu pozytywnie zaskoczyć! 

PALLAZONE TERRE VINEATE ORVIETO CLASSICO SUPERIORE DOC 2015
Orvieto to chyba najbardziej znana apelacja pogranicza Umbrii i Lazio. Produkuje się tam głównie wina dość proste, neutralne wina na bazie Trebbiano i Grechetto. Czasem zdarza się coś wyższej jakości jak to wino od Pallazone. Nos zrównoważony, młody, o aromatach jabłka i gruszki oraz akcentami dojrzałych cytrusów i liści. Usta również aksamitne, zrównoważone, z ledwo zaakcentowaną kwasowością. Do dojrzałego owocu wynikającego z Trebbiano, dochodzi kremowość i ziołowość Grechetto. Na plus mineralno-pieprzny, relaksujący finisz.

OCENA: 6,4 (dobre+)
CENA: 65,00
IMPORT: Deliwina

NAPOLINI VIGNA DI CLARA GRECHETTO COLLI MARTANI DOC 2014
Colli Martani nie wyróżnia się niczym szczególnym spośród 333 DOC we Włoszech. Wytwarza się tu wina różnej maści, z wielu odmian. Nas interesuje tym razem Grechetto, ponieważ stanowi 100% tego wina. No jest intrygujący - początkowo brzoskwiniowy, ale po chwili odnotowałem kiszonkę, kapustę i nawet akcenty siarki. Wino pochodzi z gleby wulkanicznej, więc nawet byłoby to uzasadnione. Usta kremowe, o dobrej strukturze i umiarkowanej kwasowości. W smaku powiela się brzoskwinia z aromatu, ale jest też ziołowość, głóg i biały pieprz na finiszu.

OCENA: 6,6 (dobre+)
CENA: 59,00
IMPORT: Moja Italia

LA VENERANDA GRECHETTO COLLI MARTANI DOC 2015
Kolejne Grechetto z Colli Martani, tym razem od innego producenta i cieplejszego rocznika. Prawdopodobnie to wyższe temperatury z 2015 spowodowały tak wysoki alkohol w tym winie - 14,5%. Nie jest on też bez wpływu na aromaty i smak. Nos jest intensywny, bardziej ziołowy od poprzednika. Można doszukać się także nut kwiatowych, roślinnych, niczym wiosenna łąka. W drugim nosie pojawia się słodycz mango i brzoskwini. Usta potężne, kremowe, ale jednocześnie odświeżające niczym eukaliptus. Kwasowość jest delikatna. Na finiszu skórkowa goryczka i nieco zbyt paląca pikantność.

OCENA: 6,5 (dobre+)
CENA: 75,00
IMPORT: Laltrovino

LA VENERANDA SANGIOVESE UMBRIA IGT 2015
Umbria to sąsiad Toskanii, więc naturalnym jest, że wytwarza się tu sporo win z odmiany Sangiovese. Oto przykład. 100% Sangiovese, bez beczki, świeżo i aromatycznie. W nosie wiśnie, odrobinę skóry, ziemia i suszone zioła. Usta dość taniczne, całkiem kwasowe z dominacją dojrzałej wiśni z pestką. Pojawia się delikatna goryczka przypominająca pestkę. Sporo ciała, a ziołowy finisz sprawia sporo przyjemności. Niby podstawowe wino, ale bardzo porządnie zrobione.

OCENA: 6,3 (dobre+)
CENA: 50,00
IMPORT: Laltrovino

LA VENERANDA MONTEFALCO ROSSO DOC 2010
Montefalco Rosso to zazwyczaj 60-80% Sangiovese, 10-25% Sagrantino + dodatek innego czerwonego szczepu. Może być to Merlot, Cabernet Sauvignon czy Barbera... Apelacja nie podaje wymogu leżakowania w dębie, jednak jest on często stosowany, ponieważ zarówno Sangiovese, jak i przede wszystkim Sagrantino potrzebuje wykończenia i złagodzenia ostrych tanin. La Veneranda Montefalco Rosso to wino już optymalnie dojrzałe - 7 letnie. Nos dojrzały z aromatami macerowanych wiśni, bardzo dojrzałych czerwonych i czarnych porzeczek. Jest też gorzka czekolada, słodkie zioła, cynamon, a w drugim nosie suszone liście herbaty. W ustach wysoka tanina, świdrująca, spora i nadal soczysta kwasowość, równoważąca ostrość taniny. W smaku są też migdały, orzechy i przejrzała wiśnia. Idealne do degustacji w tym roku.

OCENA: 6,9 (dobre+)
CENA: 99,00
IMPORT: Laltrovino

LA VENERANDA MONTEFALCO SAGRANTINO DOCG 2007
Montefalco Sagrantino to apelacja DOCG w obrębie Montefalco DOC, w której 100% musi stanowić autochtoniczny, ekstremalnie taniczny szczep Sagrantino, a wino musi dojrzewać minimum 37 miesięcy (z czego minimum 12 miesięcy w beczce). W Sagrantino od La Venerandy, nos jest skupiony i całkiem dojrzały. Z początku drzewny i dymny, nieco skórzany i ziemisty, by po chwili wejść w rejestry suszonych czerwonych owoców i suszonych liści oraz słodkiej korzenności. U ustach "tanina milion", bardzo szorstka i intensywna, jeszcze młoda (mimo 10 lat dojrzewania!). W smaku zielona herbata, suszona wiśnia i aronia oraz sporo ciała i pikantny, ale soczysty finisz.

OCENA: 7,1 (bardzo dobre)
CENA: 129,00
IMPORT: Laltrovino

TABARRINI COLLE ALLE MACCHIE MONTEFALCO SAGRANTINO DOCG 2005
Kolejne wino z DOCG Montefalco Sagrantino, tym razem od jednego z wiodących producentów. Wino 2 lata dojrzalsze od poprzednika. Nos, mimo że intensywniejszy, bardziej elegancki. Aromat powideł śliwkowych jest słodki i przyjemny. Można doszukać się likieru wiśniowego, a nuty drzewne i ceglane (?) przypominają zapach paleniska. W drugim nosie skóra, a dokładniej siodło. Usta bardzo taniczne jak na Sagrantino przystało, z umiarkowaną kwasowością i pełnego ciała. Wysoki alkohol (15%) daje poczucie delikatnej słodyczy która otula potęgę wina. Na finiszu pikantne i subtelnie aroniowe.

OCENA: 7,4 (bardzo dobre)
CENA: 185,00
IMPORT: Wine & You

NAPOLINI MONTEFALCO SAGRANTINO PASSITO DOCG 2010
Wiele jest czerwonych win słodkich na świecie, ale nie znam innego takiego jak Sagrantino passito. Nie tyle że słodkie i dość mocne (13-14% bez wzmacniania), to jeszcze wysoce taniczne. Recioto Valpolicella potrafi mieć trochę taniny, ale to i tak z 2 razy mniej niż u Sagrantino. Passito od Napolini jest złożone i aromatyczne. W nosie nieco dymne, pachnące wędzonką (wędzona śliwka), kandyzowanymi, ciemnymi owocami, powidłami z jeżyn oraz rodzynkami. Spod przetworzonych owoców wyłania się też nuta słodkiego balsamico. Usta są pełne, balsamiczne, a przy tym taniczne i całkiem kwasowe. Tu znów odszukamy wędzoną śliwkę, ale też suszone figi. Finisz długi i delikatnie pikantny.

OCENA: 7,7 (bardzo dobre)
CENA: 125,00
IMPORT: Moja Italia

LA VENERANDA MONTEFALCO SAGRANTINO PASSITO DOCG 2008
Kolejne Sagrantino passito, tym razem inny producent i znów dwa lata starsze. W nosie syrop z czerwonych owoców, kandyzowane winogrona, sułtańskie rodzynki, ale też kawa i czekolada. Usta znów bardzo taniczne, ale dwa lata wpłynęły korzystnie na jej "gładkość". Kwasowość przyjemnie łagodzi słodki charakter wina. W smaku suszone likierowe owoce, zarówno wiśni, czereśnia, jak i porzeczka oraz śliwka. Wino jeszcze młode, z dużym potencjałem, ale bardziej ułożone od poprzednika - stąd "remis ze wskazaniem".

OCENA: 7,8 (bardzo dobre)
CENA: 110,00
IMPORT: Laltrovino

W porównaniu do win z Marchii, Umbria jest bardziej charakterna, szczególnie ich wina czerwone. Są mocarne, taniczne i bezkompromisowe. Do tak złożonych i ostrych win, bez bardzo dojrzałego parmezanu i niemal surowego steka z grilla nie podchodź! :)

MACIEJ SOKOŁOWSKI

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

 x 

Twój koszyk jest pusty