Alzacja - złoto Wogezów
Gdyby nie ukształtowanie terenu i położenie na południowo-wschodnich stokach Wogezów, Alzacja nie byłaby takim świetnym miejscem dla jakościowych win. Owszem, na 48 stopniu szerokości północnej można wytwarzać świetne wina, o czym przekonują Austriacy, jednak taki ekstrakt i cukier resztkowy jak w Alzacji się tam nie zdarza... Wspomniane wyżej Wogezy zatrzymują większość ciężkich chmur na swoich szczytach, czyniąc Alzację najbardziej suchym regionem Francji (tylko 550 ml opadów rocznie) i osłaniają winnice od złowrogiego, zimnego północno-zachodniego wiatru znad oceanu. Kraina historycznie i geograficznie wciśnięta pomiędzy Francję i Niemcy, czerpie garściami z obu tradycji. Niemiecki Riesling zakorzenił się tu wyśmienicie, tak samo jak cała rodzina Pinotów kojarzona z Francją (Noir, Gris i Blanc). Gewurztraminer i Muscat znalazły w Alzacji swoją ojczyznę, pokazując wielką klasę szczególnie w winach słodkich z późnego zbioru i z udziałem botrytisu.
Statystycy podają, że w słonecznej Alzacji wytwarza się aż 90% win białych, dlatego chcąc skupić się na ważniejszych szczepach, świadomie w zestawieniu nie umieściłem Pinot Noir (jedynego dopuszczonego w apelacji czerwonego szczepu). Poniżej znajdziecie opisy 12 win alzackich dostępnych w Polsce, które degustowane były podczas warsztatów 11 czerwca 2017.
DUSENBACH CREMANT BRUT CUVEE PRESTIGE N/V
Wino musujące, wytwarzane metodą klasyczną (jak wszystkie Cremant d'Alsace) z dominacją Pinot Blanc (80%). Kolor jasnosłomkowy, a wino elegancko się perli drobnymi bąbelkami. Nos subtelny, młody, choć delikatnie osadowy. Skórka ze świeżego chleba uzupełnia się ze skórką brzoskwini i zielonym, soczystym jabłkiem. Usta przenikliwe i orzeźwiające, z wysoką kwasowością, która buduje charakter wina. Wino jest sprężyste i czyste. W smaku limonka, jabłko ze skórką oraz przyjemny, mineralny finisz.
OCENA: 6,7 (dobre+)
CENA: 59,00
IMPORT: WINE & YOU
MICHEL LEON MUSCAT 2015
Muscat kojarzony jest głównie z winem słodkim, ale wielu producentów wytwarza jego wytrawne wersje. Jednak nawet gdy wytrawne, emanuje pewnymi skłonnościami do słodyczy. Natura Muscata ukazuje się najbardziej w aromacie. Ten jest dość intensywny, słodki jak dojrzałe winogrona i kwiaty pomarańczy oraz dojrzały owoce cytrusowe (pomelo). Wino jest wytrawne, chociaż można doszukać się śladowego cukru resztkowego. Dobrze balansuje go kwasowość. Michel Leon Muscat to świeże wino, soczyste i lekkie (12% alk). Charakteru dodaje subtelna skórkowa goryczka i pestkowy finisz.
OCENA: 6,1 (dobre+)
CENA: 53,00
IMPORT: 6win.pl
TRIMBACH PINOT BLANC 2015
Prawo apelacji AOP Alsace stanowi, że gdy szczep jest wyodrębniony na etykiecie, musi go być w winie 100%. Od tej reguły jest jeden wyjątek. Otóż Pinot Blanc można w dowolnych konfiguracjach zestawiać z Auxerrois Blanc. U Trimbacha, do ich podstawowego Pinot Blanc dodano 30% Auxerrois. Nos jest czysty, delikatny, z wyraźnym aromatem dojrzałej gruszki i bardzo dojrzałych żółtych mirabelek. Można doszukać się akcentów winogronowych. Usta wytrawne, gładkie i nawet kremowe, z umiarkowaną kwasowością. Z jednej strony jedwabiste, a z drugiej strony z pikantnym, zadziornym finiszem. W smaku przetwory z jabłek, renklody i spadów mirabelkowych.
OCENA: 6,8 (dobre+)
CENA: 81,00
IMPORT: DELIWINA
JEAN PAUL ECKLE KLEVNER 2013
Klevner to alzacki synonim dla Pinot Blanc, więc tym razem wino w podobnym stylu co poprzednie, jednak o 2 lata starsze. W kolorze jasno złote, świetliste. Nos złożony, wręcz kremowy. Zaskakuje kombinacja takich aromatów jak truskawkowy i brzoskwiniowy jogurty, masło, owocowa galaretka i nawet anyż. Usta bogate, wytrawne, kremowe, z umiarkowaną kwasowością. Ciała sporo, a w smaku dominują suszone owoce i zioła oraz owocowa skórka. Wino w świetnej kondycji - w piku. Intrygujące!
OCENA: 7,1 (bardzo dobre)
CENA: 73,00
IMPORT: WINA SZLACHETNE / SMAK & ŁYK
CHAPOUTIER SCHIEFERKOPF SYLVANER 2014
Chapoutier, słynny producent znad Rodanu, wytwarza coraz więcej win poza swoim matecznikiem. Jednym z nowych projektów jest Schieferkopf (w dosłownym tłumaczeniu "łupkowa głowa"). Tak więc, mamy tu Sylvanera uprawianego na łupkowym siedlisku. Nos umiarkowanie intensywny, młody, początkowo o aromatach różanych, ale po chwili pojawiają się typowe dla szczepu nuty warzywne - zielone szparagi, zielona papryka, fasolka szparagowa. Usta wytrawne, dość kwasowe, a kwasowa rześkość podkręcona jest przez delikatnie słoną mineralność. Można doszukać się nieco kremowej struktury, skórkowej, warzywnej cierpkości. Przyjemna relacja cena/jakość.
OCENA: 6,9 (dobre+)
CENA: 58,00
IMPORT: VININOVA
GUY WACH ANDLAU RIESLING 2014
Jeśli poszukujecie w alzackich Rieslingach tego samego co w niemieckich - nie znajdziecie. Tutaj struktura jest często bogatsza, powodowana wyższym alkoholem. Cytrusy i zielone jabłko są rzadziej spotykane, a ich miejsce zajmuje ananas, mango i nektarynka. Tak właśnie jest w Rieslingu Andlau. Nos typowy dla miejscowych win z tego szczepu. Dominują wspomniane wyżej mango i nektarynka, ale są też cytrusy, tyle że jakby przysypane cukrem pudrem... Można doszukać się też frakcji naftowych. Usta wyraźnie kwasowe, wytrawne, choć z zaznaczonym delikatnie cukrem resztkowym balansującym kwasowość. Kremowa, owocowa natura wina dosmaczona jest kamienną mineralnością.
OCENA: 7,2 (bardzo dobre)
CENA: 75,00
IMPORT: WINKOLEKCJA
HUGEL GENTIL 2015
Gentil to blend, czyli wino wieloszczepowe. Tego sformułowania używa się w przypadku gdy minimum 50% stanowią "noblem grapes" (Riesling, Gewurztraminer, Pinot Gris i Muscat). Tak jest w tym przypadku - wszystkie cztery znalazły się w winie tworząc połowę blendu. Drugą połowę stanowiło Pinot Blanc i Chasselas. Nos jest umiarkowanie intensywny, grając na niuansach, ale złożony ze względu na rozmaitość aromatów... Wino ukazuje sobą wszystkie najlepsze cechy poszczególnych odmian użytych do zestawienia. Jest trochę warzywne, nieco tropikalne (mango), z owocami pestkowymi (brzoskwinia), winogronami, nieznacznie kwiatowe i subtelnie mineralne. Usta delikatnie wytrawne, przyjemnie kwasowe, a na finiszu nawet lekko słone. Ciała sporo, a w smaku dominuje soczyste, dojrzałe jabłko, gruszka i brzoskwinia ze skórką. Najlepsza relacja cena/jakość podczas panelu.
OCENA: 7,4 (bardzo dobre)
CENA: 54,99
IMPORT: CENTRUM WINA
HUGEL PINOT GRIS 2014
Kolejne wino od tego słynnego producenta, ale tym razem czysty Pinot Gris. Nos dość intensywny i dość zaskakujący. Poza aromatem wosku pszczelego, jest lekka nuta obejścia, warzywa, ale i kandyzowane owoce i przejrzała, lekka podsuszona brzoskwinia. Usta delikatnie wytrawne, z kremową, a rzekłbym nawet balsamiczną strukturą i smakiem kandyzowanej gruszki. Świetny balans cukru i kwasowości. Finisz długi i odrobinę pikantny. Alkohol, mimo że dobrze zarysowany, w smaku świetnie jest obudowany przez cukier resztkowy.
OCENA: 7,5 (bardzo dobre)
CENA: 99,99
IMPORT: CENTRUM WINA
BOTT-GEYL GEWURZTRAMINER LES ELEMENTS 2013
Alzacja to królestwo Gewurztraminera, który przybiera tu częściej formułę półsłodką i słodką niż wytrawną. Bott Geyl Les Elements to wino o młodym, dość intensywnym nosie (mniej intensywny niż to zazwyczaj bywa), z aromatami róży, liczi, brzoskwini i z akcentami miodu (podobno wpływ kilku procent gron owładniętych szlachetną pleśnią). Usta są półsłodkie, kremowe i złożone. Cukier jest wyraźny, a kwasowość niska i nie idąca w parze ze słodyczą. W smaku marmolada różana, pieczona brzoskwinia i subtelnie grzybowy finisz.
OCENA: 7,2 (bardzo dobre)
CENA: 95,20
IMPORT: MIELŻYŃSKI
TRIMBACH RIESLING SCHLOSSBERG GRAND CRU 2014
Riesling pochodzący z największego i najstarszego alzackiego Grand Cru. Dla Trimbacha jednak to nowy projekt, ponieważ 2 ha działkę zakupili dopiero w 2012 roku. Nos intensywny, czysty i młody. Od pierwszego kontaktu z winem, w aromacie uderza mineralność, która po chwili podkręcona jest soczystym zielonym jabłkiem, dojrzałą cytryną i skórką z limonki. Usta wytrawne, z kwasowością jak żyleta, ale też pewnego rodzaju kremistą strukturą i wysokim ekstraktem. W smaku nieco jogurtowe, ale jednocześnie wybornie odświeżające, pieprzne, z wibrującą mineralnością. Finisz ziołowy, ekstremalnie długi. Młody, nawet za młody mocarz, z ogromnym potencjałem...
OCENA: 7,8 (bardzo dobre) - będzie lepsze z czasem!
CENA: 285,00
IMPORT: DELIWINA
ZIND HUMBRECHT PINOT GRIS 2011
Było nieco zamieszania z tym winem. Miało dojechać Clos Windsbuhl i nawet prezentację prowadziłem myśląc, że takie oto mamy wino w kieliszku. Jednak na etykiecie nie było wzmianki o tym siedlisku. Okazało się, że to nie słynne Clos, tylko "podstawowe" Pinot Gris tego producenta. Podstawowe, ale jednak jak kompleksowe. Pobiło wszystko, a uczestnikom zaszumiało w głowach. Nie tylko od alkoholu! Jak u licha można uzyskać wino winifikując na autochtonicznych drożdżach i uzyskując poziom alkoholu 16.5% nie wzmacniając?! Niewiarygodne. Ale nie tylko to. W nosie spad jabłkowy, szarlotka, dojrzałe kaki, kandyzowana marchewka, brzoskwinie, masło, budyń, miód i grzyby... Usta pełne, mocarne, kompleksowe, z wyraźnym cukrem resztkowym, który jest doskonale balansowany przez żywą kwasowość. Wino ma też w sobie pikantno-słone akcenty oraz pokłady białych śliwek ze skórką oraz smażonych moreli. Boję się pomyśleć co by było gdyby w kieliszku znalazł się wspomniany wyżej Clos Windsbuhl... Wino przenosi w inny wymiar.
OCENA: 8,2 (wyśmienite)
CENA: 168,00
IMPORT: WINOBLISKO
BOTT-GEYL GEWURZTRAMINER SONNENGLANZ GRAND CRU 2008
Najdojrzalsze wino panelu i jednocześnie najsłodsze. W kolorze jasno-złote. Nos intensywny, typowy dla odmiany, dojrzały. W aromacie słodkie, białe śliwki, powidła śliwkowe, liczi, słodka korzenność, budyń, masło i likier z pestkowych owoców oraz rasowa grzybowa nuta. Usta słodkie, ale rześka kwasowość nieco balansuje cukier resztkowy. Wino jest poukładane, kompleksowe i eleganckie (13% alk). Struktura śmietankowa, balsamiczna. W smaku smażone białe owoce - śliwki i morele, a także miodowy, słodko-cierpki finisz. Wino w piku.
OCENA: 8,0 (wyśmienite)
CENA: 153,00
IMPORT: MIELŻYŃSKI
Warsztaty dostarczyły mnóstwo emocji i pokazały całkiem spory wachlarz możliwości alzackiego winiarstwa. Przede wszystkim, region ten stawia na jakość i nawet wina z podstawowej półki mają sporo do zaoferowania, szczególnie w kontekście doboru do potraw. Ich walory dostrzeże każdy gdy postawi butelkę wina na wigilijnym stole (Riesling lub Gentil) lub do kuchni orientalnej (szczególnie Pinot Gris i Gewurztraminera).
MACIEJ SOKOŁOWSKI