Wina bułgarskie - rekomendacje

Kraj położony na tej samej wysokości geograficznej co środkowe Włochy i Langwedocja, z mnóstwem rozmaitych siedlisk rozróżnianych nie tylko poprzez bogactwo gleb, ukształtowanie terenu, bliskość Morza Czarnego lub Bałkanów, ale też dwa klimaty - kontynentalny na północy kraju i łagodniejszy z wpływami śródziemnomorskimi na południu. Kraj z długą historią uprawy winorośli, z wielkimi tradycjami winiarskimi. Niestety ich wina tak rzadko są dostępne w Polsce. Nie piszę tu rzecz jasna o produktach niskiej jakości, które zalały polski rynek w latach 80-tych i 90-tych, ale o produktach wysokiej jakości, spokojnie rywalizujących z konkurencją zachodniej Europy. Mowa o Bułgarii.

Przed II wojną światową uprawa winorośli w Bułgarii sięgała 200 tysięcy hektarów! Po wojnie, a dokładniej po rewolucji socjalistycznej w 1944 r. produkcja wina w kraju została zmonopolizowana, skonsolidowana i przekształcona w nastawiony na ilość przemysł państwowy, a 90% eksportu trafiało do bratnich krajów, głównie do Związku Radzieckiego.

Po upadku reżimu, uprawa winorośli i produkcja wina uległy wielkim zmianom. Przemysł został uwolniony od monopolu rządowego, a następnie nastąpił proces prywatyzacji winiarni i fabryk wina w kraju. Przekształcenia trwały do XXI, gdy zapoczątkowano programy wsparcia dla rolnictwa, m.in. zagospodarowania obszarów wiejskich. Zachęcono zachodnich inwestorów, którzy zaczęli realizować winiarskie projekty na terenie Bułgarii. Jednocześnie wielu młodych, ambitnych bułgarskich winiarzy rozpoczęło swoją przygodę z winem. To oni zapoczątkowali "nową falę" małych i średnich winiarni.

W artykule znajdziecie rekomendację kilku win "nowej fali". Nie zawiedziecie się!

IVO VARBANOV VIOGNIER/TAMIANKA 2013
Wszystkie wina wychodzące z pod ręki Varbanova, potrafią zrobić piorunujące wrażenie i to nie tylko z powodu długiego beczkowania. To białe wino złożone jest z Viogniera (70%) i Tamianki, czyli Muscata Blanc a Petits Grains. Viognier dojrzewał 9 miesięcy w beczce, Tamianka jest niebeczkowana. Oba szczepy słyną z aromatyczności i dobrze ze sobą współgrają. Beczkowany Viognier ukazuje aromaty tłustej, duszonej brzoskwini, wosk i eteryczność kwiatów pomarańczy. Tamianka z kolei akcenty kwiatu lipy, miodu i korzenności. Usta są złożone, kompleksowe, przy zachowaniu pełnej elegancji z zarysowaną kwasowością. W smaku pojawia się dojrzałe jabłko, gruszka, białe brzoskwinie, pomarańćze i kwiaty pomarańczy. Bardzo dobre. Dla fanów strukturalnych i dość aromatycznych win.

CENA: ok. 120,00


ROSSIDI ORANGE 2015
Nowa fala bułgarskiego winiarstwa uderza bardzo mocno w nowoczesne trendy. Oto przykład! Pomarańczowe wino z Chardonnay (maceracja ze skórkami), które fermentowało na dzikich drożdżach przez 30 dni i dojrzewało na osadzie kolejne 3 miesiące. Jest niefiltrowane i nieklarowane. Nos skupiony na zbitych dzikich jabłkach, wędzonej renklodzie, ale pojawiają się aromaty pomarańczowej skórki i cydru lodowego. Usta młode, i zaskakująco kwasowe jak na wino pomarańczowe. Umiarkowana struktura podkreślana jest przez subtelną taninę. W smaku potwierdzenie aromatów, szczególnie w kwestii dzikich jabłek i akcentów skórkowych. Finisz odrobinę rozgrzewający. Bardzo dobre. W kategorii win pomarańczowych - wino średniej wagi - idealne dla początkujących, którzy chcą poznać ten styl win.

CENA: ok. 135,00


BOROVITZA GAMZA 2014
Archetyp szczepu Gamza, czyli Kadarki. Najlepsze jakie piłem/znam. Jedyne, które może mu równać to Heimann Kadarka opisywane niedawno w relacji z warsztatów "Villany i Szekszard". Borovitza to renomowany producent z północnej Bułgarii (pozostałe wina z tego artykułu pochodzą z południa), nastawiony na butikową produkcję. Nos rustykalny, umiarkowanie intensywny. W aromacie doszukamy się obejścia, rozmarynu, szałwii, truskawek, ziemi. Po chwili pojawia się dzika wiśnia oraz chlebowa skórka. Usta są żywe, przyjemnie kwasowe i nieszablonowe. W smaku urzeka dojmująca szorstko-kwasowa dzika wiśnia, suszone i świeże zioła, zielona herbata oraz migdały. Lekkie, ale elektryzujące. W swojej klasie wyśmienite! Niestety nie jest dostępne w Polsce.


ORBELUS GETIKA 2013
Wieloszczepowe wino pochodzące ze Struma Valley w południowo-zachodniej Bułgarii. Stworzone z Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah i miejscowej odmiany Melnik. Pół roku dojrzewało w beczkach, a następnie miało okazję kilka lat dojrzewać w butelce. Dobrze mu to zrobiło. Wino posiada umiarkowanie intensywny, chociaż zadziorny nos. W aromacie pojawia się dojrzała śliwka, słodka wiśnia, nieco cassisu, ale również jarzębina i słodka korzenność. Usta krągłe, z dojrzałymi taninami i stonowaną kwasowością. W smaku typowa dla Caberneta czarna porzeczka, zielony pieprz, wędzona papryka, ale wpływ innych odmian również jest wyraźny - słodka wiśnia (Merlot) i pieprz na finiszu (Syrah). Wino jest poukładane, ale drzemie w nim jakaś drapieżność. Bardzo dobre.

CENA: ok. 100,00


IVO VARBANOV SYRAH 2011
Wino taran. Burzy wszystko. Przede wszystkim pogląd, że 3 lata beczki zniszczą wino. Nie u Varbanova. Nos intensywny, ukazujący sporo drugo i trzeciorzędowych aromatów. W aromacie wędzona śliwka, czekolada, korzenność, ale też sporo lotnej kwasowości, akcenty brykietu i asfaltu. Usta pełne i wielowątkowe. Tanina i kwasowość są podwyższone, ale balansują się. Alkohol wysoki, ale dojrzałość śliwki, ciemnej wiśni i slodycz czekolady, delikatnie go kryją. Wino jest tłuste i pikantne. Bardzo dobre.

CENA: ok. 130,00

Poza wyżej wymienionymi winami, na uwagę zasługują też wina Villa Yustina - szczególnie czerwone, gdzie blend bordoski zmiękczony jest Pinot Noir, jak i białe na Chardonnay i Sauvignon Blanc. Oba wina są miękkie, smaczne, soczyste i w dobrej relacji cena jakość (ok. 48,00).

Importerem win jest Krako Slow Wines z Krakowa. Podane ceny są przybliżonymi cenami detalicznymi w redystrybucji. W sklepie na Lipowej w Krakowie powinno być taniej ;)

MACIEJ SOKOŁOWSKI

 x 

Twój koszyk jest pusty