Castello Romitorio Morellino di Scansano 2015

Wiele mówi się o tym jak czytać etykiety. Jeśli zapisane są na niej informacje dotyczące apelacji, szczepu i technik produkcji - problemów z odczytaniem jest niewiele. Więcej kłopotu mamy z odczytaniem obrazków, które niekiedy stanowią podpowiedź czego możemy doszukać się w winie. Zdarza się jednak, że obrazek na etykiecie z winem nie jest związany zupełnie. Tak prawdopodobnie jest w przypadku Castello Romitorio Morellino di Scansano, gdzie na etykiecie znajdziemy walenie. Walenie w sensie wieloryby ;)

Apelacja Morellino di Scansano to apelacja w południowej Toskanii, posiadająca status DOCG. Morellino, czyli pierwszy człon nazwy, to miejscowy synonim dla Sangiovese, na którym tutejsze wina są zbudowane (minimum 85%). Morellino kojarzy się też z wiśnią morello, których aromatów doszukamy się w winie. W odróżnieniu od większości innych włoskich DOCG, proste Morellino di Scansano nie musi być beczkowane. Dopiero riserva musi dojrzewać minimum 2 lata, z czego rok w beczce.

Castello Romitorio to producent tworzący nie tylko Morellino, ale w swoim portfolio posiada także Chianti i przede wszystkim Brunello di Montalcino, z którego jest najbardziej znany. Właścicielem Castello Romitorio jest słynny włoski malarz i rzeźbiarz Sandro Chia i to reprodukcje jego dzieł znajdziemy na etykietach. Czy zatem wieloryby w błękitnym oceanie mają związek z toskańskim czerwonym winem? Nie sądzę, ale bałbym się zapytać artysty co miał na myśli...

Castello Romitorio Morellino di Scansano 2015
Młode wino o rubinowym kolorze i średnio intensywnymi łzami. Nos czysty, umiarkowanie intensywny, młody, a charaktertystyce likieru wiśniowego, z akcentami suszonych ziół, czarnej porzeczki i cassisu (wpływ 15% Cabernet Sauvignon). Usta dobrze zbudowane, z wyraźną, ale krągłą taniną, która balansowana jest przez soczystą kwasowość dojrzałej wiśni i subtelną goryczką pestki. Można doszukać się też aroniowego finiszu. Wino jest żywe, młode i soczyste, z odrobiną pieprznego charakteru. Dodanie 15% Caberneta dodało winu struktury, taniny, pieprzu i ciemnego owocu.

OCENA: 6,8 (dobre+)
CENA: 39,00 - bardzo dobra relacja cena/jakość
IMPORT: Wine & You

MACIEJ SOKOŁOWSKI

 x 

Twój koszyk jest pusty