Sycylijska kuchnia i dobór win
Kuchnia sycylijska oparta jest na soczystych, dojrzałych owocach i warzywach dostępnych praktycznie przez cały rok, jak również ze względu na bliskość morza - na rybach i innych morskich smakołykach. Smaki są wyraziste i autentyczne. W ramach projektu "Wino Na Widelcu" miałem okazję dobrać miejscowe, sycylijskie wina do potraw przygotowanych przez Igę Kramarz. Wyszło cudownie! Przeczytajcie!
POTRAWA:
Arancini i caponata. Arancini to ryżowe kulki z nadzieniem, obtoczone bułką i usmażone. W naszych nadzienia były dwa. W jednych arancini znalazła się mozarella i szynka dojrzewająca, a w drugim wołowe ragu. Caponata to wegetariański "gulasz" na bazie bakłażana, jednak składników jest o wiele więcej - seler naciowy, cebula, czosnek, pomidory, kapary, oliwki, a całość doprawiona cukrem, octem balsamicznym, oliwą oraz solą i pieprzem.
Ps. Arancini już na Wino Na Widelcu występowały
WINO:
Cantine Colosi Cariddi Rosso IGT Terre Siciliane 2014
Młode, czerwone wino, zbudowane głównie na Nero d'Avola. W aromacie świeżo owocowe (soczyste śliwki i truskawki), czyste, z przyjemnymi akcentami suszonej papryki. Usta soczyste i sprężyste, o umiarkowanej strukturze. Półroczny okres dojrzewania w używanych dębowych beczkach, dodaje winu trochę charakteru. Kwasowość jest żywa, a tanina lekka i nieinwazyjna.
POŁĄCZENIE:
Lekko schłodzone stanowiło bardzo dobre połączenie dla caponaty. Duszony bakłażan - a był to główny składnik caponaty - potrzebuje delikatnego czerwonego wina. Tanina nie przeszkadzała, alkohol był umiarkowany, a soczystość wina współgrała z konsystencją wegetariańskiego gulaszu. Z samymi arancini nie było może idealne, ale gdy jej kawałek znalazł się w jednym kęsie z odrobiną caponaty - wszystko ulegało olbrzymiej poprawie.
OCENA WINA: 6,2 (dobre+)
CENA WINA: 45,00
IMPORT: Moja Italia
OCENA DOBORU: 7,0 (bardzo dobrze)
POTRAWA:
Spaghetti z bottargą. Prosty makaron, z oliwą, czosnkiem i pietruszką, dosmaczony orzeszkami pinii i bottargą - czyli suszoną, startą ikrą cefala. (To już nasze drugie podejście do bottargi)
WINO:
Cantine Colosi Cariddi Bianco IGT Terre Siciliane 2015
Białe, wytrawne wino zestawione z trzech kluczowych, endemicznych odmian Sycylii - Cataratto, Grillo i Inzolii. W aromacie jest zarówno owocowe (cytryny oraz niedojrzałe owoce tropikalne), jak również delikatnie ziołowe i mineralne. Usta świeże, lekkie i wyraźnie kwasowe. W smaku cytryna (i otarta skórka z cytryny), ale też akcenty morskie, mineralne, delikatnie słone. Niebeczkowane, lekkiej struktury (12,5% alk).
POŁĄCZENIE:
Makaron z pietruszką, czosnkiem i oliwą, z dodatkiem morskiej "przyprawy", jaką stanowiła bottarga - to partner wymarzony do win lekkiego ciała, z mineralno-słonymi akcentami. Dodatkowym walorem była otarta skórka z cytryny dodana do potrawy, której aromat odnalazłem również w winie. Rewelacyjnie zgrały się smakowo delikatnie słodkie orzeszki pinii ze słonym akcentem suszonej ikry cefala. To połączenie pokazuje, jak w dobrej konfiguracji zyskują na jakości zarówno potrawa, jak i wino!
OCENA WINA: 6,1 (dobre+)
CENA WINA: 45,00
IMPORT: Moja Italia
OCENA DOBORU: 9,0 (wybitnie)
POTRAWA:
Eskalopki cielęce w sosie winno-śmietanowym (białe wino) z dodatkiem skórki cytryny i pomarańczy oraz szczyptą pietruszki.
WINO:
Azienda Agricola Porta del Vento Saray 2012
Białe, biodynamiczne wino z odmiany Cataratto, które ze względu na metodę winifikacji (z użyciem skórek i szypułek podczas maceracji), nazywane jest pomarańczowym. Jest to też wino naturalne, wytwarzane na autochtonicznych drożdżach, podczas spontanicznej fermentacji w otwartych zbiornikach. Następnie dojrzewa aż 3 lata w bardzo dużych, używanych beczkach z dębu slawońskiego. W efekcie otrzymujemy wino o intensywnym aromacie skórki pomarańczowej i brzoskwiniowej, nutach orzechów i migdałów (celowe utlenienie), a także likieru pomarańczowego Grand Marnier. Usta są pełne, strukturalne, chociaż w winie nie ma zbyt dużo alkoholu (13%). Finisz jest długi słono-karmelowy.
POŁĄCZENIE:
Duszona cielęcina potrzebuje wina białego, a winno-śmietanowy sos wymaga od tego wina struktury i pewnej kremowości. Te główne założenia zostały spełnione. Jak wiadomo jednak, to szczegóły decydują o tym, że połączenie jest po prostu dobre, czy wyśmienite. W tym przypadku, otarta skórka z pomarańczy bezbłędnie wpasowała się w charakter wina, a sos uwypuklił jeszcze złożoność Cataratto.
OCENA WINA: 7,6 (bardzo dobre)
CENA WINA: 119,00
IMPORT: Moja Italia
OCENA DOBORU: 9,0 (wybitnie)
POTRAWA:
Pecorino z powidłami z przemarzniętych na drzewie śliwek węgierek, winogronami, orzechami i migdałami.
WINO:
Tresa Capoccia Nero d'Avola / Cab.Sauv. 2014
Czerwone wino wytwarzane głównie z charakterystycznej dla Sycylii odmiany Nero d'Avola, ale "wzmocnione" podsuszanymi gronami Cabernet Sauvignon. W aromacie dość intensywne, czyste i młode. Odnajdziemy zarówno soczystą śliwkę, jak i suszoną. Jest też akcent rodzynkowy. Usta delikatnie wytrawne i zbudowane na balansie cukru i kwasowości. Jest soczyste, owocowe, z podsuszanymi i powidłowymi akcentami.
POŁĄCZENIE:
Niesłodzone powidła z przemarzniętych śliwek węgierek, zlały się w jedność z winem o powidłowych akcentach. Z tą słodką owocowością zyskał również delikatnie słony ser.
OCENA WINA: 6,0 (dobre+)
CENA WINA: 54,99
IMPORT: Centrum Wina
OCENA DOBORU: 7,0 (bardzo dobrze)
POTRAWA:
Cassata to typowy sycylijski deser. Składa się z biszkopta przełożonego z masy serowej (ricotta) i syropu cukrowego z wanilią. Całość bogato ozdobiona jest suszonymi owocami, kandyzowaną skórką pomarańczową i czekoladą. W oryginale jest bardzo słodki, Iga zrobiła go "po polsku" - półsłodko ;)
WINO:
Pellegrino Marsala Oro Superiore Dolce
Marsala to wzmacniane sycylijskie wino. W tym przypadku jest to "Oro" czyli złote, wytworzone z Cataratto i Grillo, leżakowane ponad 2 lata w beczkach ułożonych w solerze. Nos intensywny i likierowy, przypominający pomarańczowy likier, suszone morele, ale też orzechy i wanilię. Usta słodkie, ale z przyjemną, żywą kwasowością. W smaku słodki, suszony owoc, rodzynki, migdały i pomarańcze.
POŁĄCZENIE:
Zgodnie z zasadą, że wino powinno być słodsze od deseru - Marsala wypadła bardzo dobrze. Suma słodyczy delikatnie się obniżyła, a kremowa struktura beczkowanego wina odnalazła nić porozumienia z masą serową. Nie bez znaczenia jest zawartość syropu cukrowo-waniliowego z akcentami wanilii w Marsali, a także duża ilość suszonych owoców w winie i potrawie, które pomogły dopełnić zestaw. Wino z przyjemnością wypili nawet Ci, którzy deklarowali niechęć do wina słodkich, wzmacnianych.
OCENA WINA: 6,3 (dobre+)
CENA WINA: 49,99
IMPORT: Centrum Wina
OCENA DOBORU: 8,0 (wyśmienicie)
Pozdrawiamy
Iga i Maciej