Knebel Riesling Alte Reben 2018

Jeśli miałbym wskazać wino od Matthiasa Knebla, obok którego nie da się przejść obojętnie, podałbym Rieslinga Alte Reben. Nazwa ta oznacza, że grona pochodzą ze starych krzewów. W tym przypadku winnica ma około 80 lat, a krzewy nie są szczepione na amerykańskich podkładkach. Jest to możliwe dzięki ubogiej, skalistej glebie w której korzenie są chronione przed filokserą. Sama gleba to prawie 100% łupek, głównie szary, z domieszką niebieskiego, a także gdzieniegdzie pumeks!

Matthias zapytany, jakie efekty w winie daje zawartość pumeksu w glebie, odpowiada - egzotyczny owoc. Faktycznie! Pierwszy nos jest bardzo owocowy, soczyście tropikalny. Dominuje aromat świeżego ananasa, ale doszukamy się także marakui, moreli oraz eteryczności skórki mandarynki. Pojawiają się akcenty żółtej mirabelki, świeżych ziół i niuans kwiatów bzu.

@Matthias Knebel

Usta są niezwykle żywe, sprężyste, jakby niespokojne, ale jednocześnie bardzo intrygujące. Dzikie drożdże zakończyły spontaniczną fermentację pozostawiając aż 18 gram cukru resztkowego (przy 12% alkoholu), ale wibrująca kwasowość i kremowa struktura dają tu niespotykany balans. Ten cukier zupełnie nie męczy, a dodatkowo podkręca balsamiczność i tłustość doznań. Wino jest mineralne, słono-słodkie z ekstremalnie długim finiszem. Jestem ciekaw jak będzie dojrzewać, natomiast pochodząc z ciepłego rocznika 2018 rozwinęło się już na tyle ładnie, że z czystym sumieniem można otwierać i cieszyć się jego dobrodziejstwami.

@Matthias Knebel

IMPORT: PONIENTE
CENA: 119 zł w TASTING ROOM

Mathias Knebel to wiodący producent w Winningen nad Mozelą (dokładniej Terrasenmosel). Uprawia winorośla na 8 ha, z czego prawie 6,7 ha na bardzo stromych, łupkowych tarasach. Skupia się na Rieslingach, które fermentuje spontanicznie na dzikich drożdżach. Stosuje też macerację przed fermentacją. Weingut Knebel należy do organizacji VDP.

 x 

Twój koszyk jest pusty