Foradori Granato

Granat to wyjątkowy, zdrowy owoc o czerwono-rdzawej łupinie. Jego jadalny miąższ w postaci krwistoczerwonych nasion, przy pełnej dojrzałości jest kwasowy i delikatnie cierpki. Daje niezwykle esencjonalny, ciemnoczerwony sok z fioletowymi refleksami. Nie dziwi fakt, że Elisabetta Foradori nazwała swoje najlepsze wino "Granato", nawiązując właśnie do charakterystyki i dobrodziejstw owocu. Wina te są zdrowe (wytwarzane naturalnymi metodami), intensywne w kolorze, o doskonałym balansie kwasowości i taniny. Gdy zaś są dojrzałe, ich kolor zaczyna przypominać łupinę granatu.

Granato powstaje od 1986 roku, a przez ponad 30 lat zmieniła się jego formuła. Początkowo były to wina konwencjonalne oraz ekstremalnie esencjonalne. Przechodziły dłuższą macerację na skórkach i charakteryzowały się intensywniejszym wpływem dębu. W latach 90-tych Elisabetta Foradori, pod wpływem swojego męża Rainera Zierock'a, profesora enologii w St. Michele, powoli zaczęła transformację winnic w kierunku biodynamiki oraz naturalnych metod winifikacji. Pełna certyfikacja biodynamiczna nastąpiła w 2009. W kolejnych rocznikach widać coraz mniejszy wpływ dębu i większą soczystość win oraz niższy poziom alkoholu (przy zachowaniu fantastycznej esencjonalności). Podczas degustacji pionowej, kiedy miałem okazję spróbować kolejno roczników 2015, 2013, 2011, 2010, 2004 i 2000, jak na dłoni widać zarówno ewolucję win, jak i stopniową zmianę ich stylistyki.

Wina Granato powstają w 100% z endemicznej dla Trentino odmiany Teroldego. Szczep ten występuje w okolicy Mezzolombardo (gdzie siedzibę ma Azienda Agricola Foradori) od setek lat, ale aktualnie uprawiany jest na mniej niż 700 ha. Dzięki badaniom DNA wiemy, że jest spokrewniony z odmianą Dureza (rodzicem Syrah). Teroldego daje wina o głębokim kolorze, bogatej kwasowości i umiarkowanej taninie. Na Granato użyte są grona Teroldego, pochodzące z najstarszych winnic Foradori - z lat 30-tych i 50-tych.

owoc granatu w interpretacji @Foradori

Foradori Granato 2015
Najmłodsze wino z zestawu. Wyraźnie nisko-interwencyjne. Nos mięsno-skórzany, odrobinę "brettowy", ale ta rustykalność jest przyjemnie kontrowana świeżymi ziołami, miętą, igliwiem i żywicą. Usta soczyste, przepięknie balsamiczne z mineralno-słonym finiszem i jedwabistą taniną. Niby młode, ale już całkiem gotowe.

Foradori Granato 2013
W porównaniu do 2015 mamy tu więcej owocu słodkiej wiśni, czereśni, leśnych jagód oraz smażonej, lekko zwęglonej śliwki. Element palony z czasem ewoluuje w węgiel drzewny, grafit i akcenty smoliste. Wino jest pełne, strukturalne, z wyraźnym tanicznym kręgosłupem. Ogromny potencjał leżakowania. Warto poczekać.

Foradori Granato 2011
Prawdopodobnie wino w chwilowym "dołku". Akcenty acetonowo-brettowe zdominowały owoc. Jest lotna kwasowość, sporo surowego mięsa i kiszona wiśnia. Usta ostre, kwasowe i taniczne. Chętnie spróbuję to wino za kilka lat, żeby sprawdzić jak się rozwinęło. Na chwilę obecną najsłabsza forma ze wszystkich.

Foradori Granato 2010
Zaskakująco dojrzałe wino. Możliwe, że niewłaściwie przechowywane. Jednak taki styl też ma swoich fanów. Nos grzybowy, skórzany, z elementami maggi. Można doszukać się suszonych owoców, suszu herbaty owocowej i liścia tytoniu. W ustach eksplozja owocu granatu (a jakże!) - zarówno esencja, jak i kwasowość oraz nieco szorstka tanina (nieco wysuszająca).

Foradori Granato 2004
To wino nie bierze jeńców. Mimo ukończenia 18 lat, jest żywiołowe i bardzo owocowe. Oczywiście formuła owocu jest inna niż w winach młodych. Znajdziemy tu balsam wieloowocowy, likier ze słodkiej wiśni, konfiturę czereśniową i "dżemik babuni". Jest też asfalt i rozgrzana na dachu papa. Usta gęste jak ekstrakt z czarnych czereśni i intensywne jak lukrecjowe słodycze. Uwodzi esencją owocowej herbaty i mentolowym finiszem.

Foradori Granato 2000
Gdy już myśleliśmy, że zwycięzca degustacji jest znany, w kieliszkach pojawił się rocznik milenijny. Przy stole momentalnie zrobiło się cicho, a wszyscy degustujący poczuli że mamy do czynienia z poważnym winem. Nos absorbujący, trudny, z jednej strony jak przypieczona skórka od chleba i miód gryczany, a z drugiej przypalone powidła śliwkowo-wiśniowe. Są grzyby leśne, smażone na grillu mięso ze skarmelizowaną skórką, jest krew i lubczyk. Usta eleganckie, wypolerowane, kwasowość i tanina w idealnej równowadze. Eksplozja umami. Piękno w czystej postaci dla fanów dojrzałych win.

Degustacja odbyła się w ramach warsztatów "Granato" w Tasting Roomie 15 stycznia 2023.

Ceny: w zależności od rocznika ceny Granato nie przekraczają 300 zł / 60 euro. Do Polski wina Foradori importowane są przez Mielżyńskiego i Winoblisko.

MACIEJ SOKOŁOWSKI

 x 

Twój koszyk jest pusty