Podsumowanie roku 2015 okiem MS-Sommeliera

Mija pierwszy pełny rok działalności MS-Sommeliera, dlatego pozwolę sobie na krótkie podsumowanie. Sporo się działo, odbyłem wiele owocnych spotkań, otworzyłem trochę bardzo dobrych win, poznałem interesujących ludzi. Rok obfitował w ciekawe wydarzenia, osobiste sukcesy, ale też spore wyzwania. Przeciwności stwarzają jednak dodatkową motywację by je pokonywać i wychodzić z tych sytuacji jeszcze silniejszym.

1. Strona

Początkowo pisałem recenzje pojedynczych win i teksty teoretyczne. Zdarzyło się również zorganizować kilka ciekawych paneli degustacyjnych. Relacje z nich są najbardziej poczytnymi artykułami na stronie (Egri Bikaver, Furminty i Austria mniej znana -  to konie pociągowe mojej inicjatywy).

Drugi bieg został wrzucony w sierpniu gdy założyłem działalność gospodarczą i rozpocząłem organizowanie cyklicznych, comiesięcznych warsztatów na temat win. Pomysł spotkał się ze sporym zainteresowaniem, ponieważ podczas wszystkich spotkań notowałem komplet gości! Niektóre tematy miały nawet dwie odsłony (Pinot Noir Europa i Winne osobliwości).

Statystyki strony może nie zniewalają, jednak jestem z nich bardzo zadowolony. Temat jest trudny, bardzo niszowy, a tendencja wzrostowa. Patrzę optymistycznie w przyszłość.

2. Rozwój

Degustowanie, recenzowanie i porównywanie win to dla mnie ciągła nauka, ale też impuls do podnoszenia kwalifikacji, do dalszego pogłębiania wiedzy, żeby moje artykuły były coraz bardziej profesjonalne. Wino jest taką materią, że nigdy nie będziemy wiedzieli wszystkiego. Podchodzę z pokorą do tego winnego wszechświata. 

Mimo, że zajmuję się winem od 2004 roku, nadal są rzeczy które mnie zaskakują i rzeczy o których nie miałem pojęcia.

W tym roku udało się zdać międzynarodowy egzamin ASI Diploma (marzec), zająć 6 miejsce w Mistrzostwach Polski Sommelierów (maj) oraz 3 miejsce w Mistrzostwach Sommelierów Polski Zachodniej (październik). Egzaminy i mistrzostwa to kolejny bodziec, żeby wciąż się edukować, utrwalać wiedzę którą się ma i posiąść nowe umiejętności i informacje. Miłym akcentem była Gala Winicjatywy, zabawa z doborem win do potraw, współpraca z najlepszymi kucharzami i sommelierami. Mam nadzieję, że takie wydarzenia będą się powtarzać!

sommelierzy! @Paweł Kula @Winicjatywa.pl

3. Prywatne sprawy silnie oddziaływujące

Do przechodzącej "bunt dwulatka" Barbary, dołączyła nowo-narodzona w czerwcu Małgorzata. Trzy moje skarby (licząc żonę) wymagały sporo opieki, dlatego blogowe działania były praktycznie zerowe od czerwca do września. Nadal jest sporo do zrobienia w domu, ale dzięki wsparciu i zaangażowaniu żony, czasami mam chwilę na napisanie artykułu i nawet wyjście na degustację. Mój wyjazd na Grand Prix Magazynu Wino (bardzo udana impreza) był obarczony wielotygodniowymi negocjacjami ;) Dzięki żona! 

4. Świat zewnętrzny

a) Stowarzyszenie Sommelierów Polskich

Mam wrażenie, że SSP w tym roku odżyło. Szczególnie po ostatnim walnym zgromadzeniu członków gdzie "odświeżono" Zarząd. Sporo zaczęło się dziać w kwestii szkoleniowej, gdzie prężnie działa Tomasz Kolecki, który swoim autorytetem przyciąga, szkoli i nakierowuje młodszych kolegów sommelierów. Od tego roku działa też nowa strona internetowa, a ilość członków oraz fanów na facebooku rośnie szybciej niż kiedykolwiek.

b) Słowo pisane

Sommelierzy zaczynają pisać swoje regularne blogi! Od ponad roku istnieje strona wspomnianego wyżej Tomka, w tym roku zadebiutował Master Sommelier Adam Pawłowski. Wiem, że wkrótce zaczną tworzyć kolejni. Dobrze! Będzie co czytać. Im więcej profesjonalnych treści w sieci - tym lepiej. Na wysokim poziomie są stale blogi Magazynu Wino, a z coraz większą przyjemnością można poczytać artykuły czołówki Winnej Blogosfery. Przede wszystkim EnoEno, zasłużonego zwycięzcę obu konkursów na blog roku organizowanych przez Magazyn Wino i Czas Wina. O tym co polecam poczytać znajdziecie TUTAJ.

5. Plany i nadzieje na 2016

Został wrzucony drugi bieg, więc czas na trzeci. Od lutego startuję z kursami podstawowej wiedzy o winie. Sam jestem ciekaw jakie będzie zainteresowanie. Do pierwszej edycji jeszcze ponad miesiąc, kilka wolnych miejsc nadal jest. Serdecznie zapraszam.

Jak wiadomo trzeci bieg zachęca do wrzucenia czwórki, a potem piątki, ale wszystko w swoim czasie - plany (biznesplany) są opracowane i czekają w szufladzie na odpowiedni moment.

Jeśli zdrowie i rodzina pozwolą, chętnie wystartuję w kolejnych Mistrzostwach Sommelierów - ogólnopolskich oraz regionalnych. Będę próbował poprawić swoje wyniki z 2015, ale sam start, dobra zabawa i motywacja do nauki są w tym wszystkim ważniejsze niż ostateczny wynik.

Mam nadzieję, że rok 2016 będzie przynajmniej tak dobry jak kończący się 2015!

Życzę Wam wszystkim zdrowia i pomyślności - z tymi dwoma rzeczami uda się osiągnąć wszystko...

MACIEJ SOKOŁOWSKI

 x 

Twój koszyk jest pusty